Kada Nastavničko veće i Školski odbor zarate

Od strane Ozon
0 komentar

Sremska Mitrovica – Izbor direktora Osnove škole „Jovan Jovanović Zmaj“ u Martincima poslednjih dana podigao je veliku prašinu. Dva kandidata se „bore“ za pomenutu funkciju, jedan od njih je Ružica Maričić koja je dobila većinu glasova svojih kolega – Nastavničkog veća, dok je drugi kandidat Vesna Vladisavljević koja je dobila podršku Školskog odobra.

Nezadovoljni odlukom Školskog odobra deo zaposlenih u „Zmajevoj“ školi uputio je otvoreno pismo predstavnicima vlasti i samog Školskog obdbora u kojem izražavaju svoje veliko nezadovoljstvo i pružaju podršku direktorici Maričić. Pismo prenosimo u celosti.

23. 11. 2018.

Poštovani,

Prilikom izbora direktora ustanove, od velike važnosti, a svakako je i obavezno mišljenje Nastavničkog veća i to iskazano na sednici kojoj prisustvuju svi zaposleni.
Osnovna škola „Jovan Jovanović Zmaj“ u Martincima ima 34 zaposlena, o kojih je na pomenutoj sednici 21 zaposleni glasao za kandidata Ružicu Maričić, a svega 11 zaposlenih za kandidata Vesnu Vladisavljević, dok dva zaposlena nije glasalo.

Na Školskom odboru od ukupno 9 članova glasalo je 7 njih, s tim što jedan član nije prisustvovao sednici, a drugi član je ujedno i kandidat za izbor direktora koji prpada nastavnom osoblju i nije glasao. Člana Školskog odbora koji je ujedno i kandidat za izbora direktora podržao je Školski odbor sa 5 glasova, dok je drugi kandidat koji ima 2/3 Nastavničkog veća dobio 2 glasa.

Smatramo da je ovde došlo do sukoba interesa, jer je time kandidat koji je dobio većinu glasova na Nastavničkom veću degradiran.

Sadašnji direktor Ružica Maričić osvojila je 2/3 glasova Nastavničkog veća, a Školski odbor je predložio kandidata za izbor direktora koji je osvojio samo 11 glasova.

Članove Školskog odbora čine pored predstavnika zaposlenih i oni ljudi koji ne učestvuju neposredno u radu škole, te smatramo da je Organ upravljanja trebao da poštuje volju Nastavničkog veća. Tvrdimo da je naše mišljenje najmerodavnije pri odluci za izbor direktora, jer mi najbolje znamo ko rukovodi i kako rukovodi školom. Ono što ne znamo je zbog čega je zakonom predviđeno mišljenje Nastavničkog veća, ukoliko se ono ne poštuje naročito kada jedan kandidat ima dvotrećinsku većinu glasova.

Ministar prosvete Mladen Šarčević je 3. septembra 2018. godine u sredstvima javnog informisanja (list „Danas“) naglasio da će imenovanje davati direktorima koji većinski dobiju (više od 50%) glasova Nastavničkog veća.

Ovom prilikom naš Školski odbor nije ispoštovao reč ministra nego je bilo presudno mišljenje pojedinih lokalnih funkcionera koji postavljaju „podobne“ i takođe ne poštuju reč ministra. Usuđujemo se reći da su članovi Školskog odbora bili izlobirani, jer nisu uvažili odluku Nastavničkog veća i ispoštovali odluku našeg ministra.

Kolektiv Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“

Pored zaposlenih u školi otvorenim pismo se obratila i direktorica Ruzica Maričić, te i njeno pismo prenosimo u celosti.

27. novembra 2018.

(NE) IZBOR DIREКTORA

Poznato je da u mitrovačkoj opštini neki funkcioneri sprovode samovolju nad postavljanjem kandidata za izbor direktora u osnovnim i srednjim školama. Radi se o lobiranju članova Školskog odbora i sprovođenju direktive nad istim u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Martincima.

Naša škola nije jedina u sremskomitrovačkoj opštini u kojoj se na ovakav način vrši postavka direktora, što je u praksi pokazalo veoma loše rezultate. U našoj školi je specifična situacija jer je pored direktora koji je na funkciji, drugi kandidat istovremeno i član Školskog odbora što ukazuje na sukob interesa. Jasno je da nadležni u Pokrajini uglavnom uvažavaju odluku Školskog odbora te se u tom slučaju kod nas na lokalu manipuliše glasovima Školskog odbora da bi se postavio željeni kandidat nadležnih i zadovoljila njihova direktiva i samovolja.

Vodi se veoma prljava igra gde se zanemaruje odluka Nastavničkog veća i ne poštuje reč ministra prosvete Mladena Šarčevića na našem lokalu, koji je preko sredstava javnog informisanja rekao da će svaki kandidat koji bude imao više od 50% glasova Nastavničkog veća biti imenovan.

Ucenjivanje, pritisci i nametanje volje pojedinaca su se uvukle u sveru prosvete te odluke donose ljudi iz Školskog odbora koji nisu kompetentni za našu delatnost. Profesori i meštani ne žele nametanje tuđe volje u našoj školi i našem selu. Prljave igre ovog tipa (koje nam se nameću) se ne mogu prihvatiti jer će se kolektiv boriti da se ispoštuje odluka Nastavničkog veća i reč ministra prosvete.

Još slobodno mogu reći jer pričam istinu, koju svi znamo da prilikom izbora direktora u pojedinim osnovnim i srednjim školama, pojedini članovi Školskog odbora trpe nasilje jer im se preti na razne načine i utiče na njihovo mišljenje (koje mora biti potisnuto) da bi se postupilo prema željama nadležnih funkcionera. Ljudi su u strahu i zato postaju poslušni jer se plaše osvete koja može da im se dogodi na različite načine za svakog pojedinačno. Direktiva se sprovodi, manipuliše se ljudima da bi se ispunila samovolja pojedinih na funkciji u Sremskoj Mitrovici.

Obzirom da su ovakve radnje nadležnih sve češće, smatram da takvi ljudi ruše imidž našeg grada i da se njihova samovolja i bahatost mora zaustaviti. Ovakvo mišljenje zastupa veliki broj ljudi u sremskomitrovačkoj opštini.

Svoj komenatar na celu situaciju za Ozon media dao je i načelnik Gradske uprave za obrazovanje, kulturu i sport Ilija Nedić

„Кonkurs za izbor direktora sprovodi Školski odbor. Mišljenje Nastavničkog
veća nije obavezujuće. Nakon Nastavničkog veća sledi glasanje Školskog odbora, na kojem se bira kandidat koji dobije većinu glasova i zahtev za saglasnost za predloženog kandidata se šalje Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, nacionalne manjine – nacionalne savete. Pokrajinski sekretarijat potom šalje zahtev na saglasnost Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Dakle, sva procedura je sprovedena potpuno u skladu sa zakonom“, rekao je načelnik Ilija Nedić.

Možda Vam se svidi i