Sremska Mitrovica – U septembru je održan sastanak u Beogradu na inicijativu Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj za uspostavljanje elektronskog sistema izdavanja građevinskih dozvola po modelu Singapura, koji je prvi u regionu preuzela Makedonija i pet puta ubrzala proces davanja odobrenja za gradnju.

Na sastanku, predstavnici NALED-a i Grada Beograda složili su se da bi javno-privatna partnerstva trebalo da budu model za nove investicije i rešavanje infrastrukturnih i komunalnih potreba.

bane

 

Po mišljenju člana Izvršnog odbora NALED-a i gradonačelnika Sremske Mitrovice Branislava Nedimovića, ovaj proces ne bi trebao da bude usporen ili da traje dve do tri godine, “ s obzirom na to da je reč o zemljama sa istim pravnim nasleđem, ne postoji ozbiljnija prepreka da taj uspešan primer razvoja e-uprave bude prenet i u Srbiju“.

 

Uspostavljanjem elektronskog sistema izdavanja građevinskih dozvola po modelu Singapura, smanjuje se korupcija na prvom mestu, drugo, transparetno je i treće svi znaju sve, a meni je to najvažnije dodao je Branislav Nedimović.

 

 

 

 

Vlada Srbije trebalo bi što pre da pristupi uvođenju centralizovanog sistema izdavanja građevinskih dozvola elektronskim putem da bi značajno ubrzala taj proces i eliminisala prostor koji je u sadašnjoj proceduri veoma izložen korupciji. Model, po kojem bi trebalo raditi, već više od godine uspešno primenjuje Makedonija (preuzet od Singapura) i ta država izdavanje građevinskih dozvola skratila je na najviše 85 dana.
Naši susedi počeli su reformu od građevinskog zemljišta, formiranjem portala e-aukcije. To je jedini način na koji se može doći do zakupa ili kupovine državnih parcela. Vlada Makedonije određuje cenu, a zainteresovani investitori „pojavljuju“ se na portalu u zakazano vreme i učestvuju u aukciji. Nakon e-aukcija, usledilo je formiranje sistema za elektronske građevinske dozvole, a u toku je razvoj elektronskog urbanističkog i prostornog planiranja.

Sistem e-dozvola podrazumeva da ovlašćeni projektant na posebnom portalu podnosi zahtev i dokumentaciju za građevinsku dozvolu, isključivo u elektronskoj formi. Arhivar u opštini dobija imejl obaveštenje da je podnet zahtev, zavodi ga i prosleđuje resornom načelniku, a ovaj svom zaposlenom koji komunicira s javnim preduzećima radi dobijanja neophodnih saglasnosti.

Svi u tom sistemu elektronski potpisuju dokumente, koji imaju i tzv. vremenski pečat. Svaki pokušaj izmene uništava potpis i žig. Takođe, podnosilac zahteva u svakom trenutku može videti kod kog je službenika zahtev i šta se s njim događa. Dodatno je proces ubrzala implementacija principa „ćutanje administracije“. Ukoliko bilo ko u lancu državnih organa ne odgovori u roku, sistem računa kao da je dato odobrenje i zahtev ide na dalje rešavanje, a u slučaju da javna preduzeća ne odgovore na vreme, obavezna su da o svom trošku priključe objekat na mrežu.

Takav način rada omogućio je izdavanje građevinskih dozvola u Makedoniji za 15 do 85 dana. Danas ta zemlja ima bolje planske dokumente od Srbije i potpuno digitalizovan Katastar, a mogućnost pojave korupcije gotovo je eliminisana.

Možda Vam se svidi i