Kraljevo/Sremska Mitrovica – Proteklog vikenda u Kraljevu, na jednom mestu okupili su se studenti, srednjoškolci, predstavnici Telekoma Srbija i predstavnici Microsofta i Oracle-a sa namerom da kreiraju društveno korisnu mobilnu aplikaciju.
U takmičenju je učestvovalo osam ekipa, pet ekipa studenata i tri srednjoškolske ekipe. Studenti sa PMF-a u Kragujevcu, Fakulteta Tehničkih nauka iz Čačka, Elektronskog Fakulteta iz Niša, Univerziteta u Beogradu – ETF, Fakulteta tehničkih nauka iz Kosovske Mitrovice,  Matematičkog fakulteta i Računarskog fakulteta iz Beograda.
Najbolju aplikaciju na prvom ASDF Hackathon u Kraljevu, napravili su studenti – Tim RAF, sa Računarskog fakulteta u Beogradu, dok je drugo mesto pripalo timu Infinity, a treće timu Debuggers.
U timu RAF su Milan Tomić koji je završio  Prvu Kragujevačku Gimnaziju, Robert Žuljević Gimnaziju “Veljko Petrović” u Somboru, Nenad Božidarević završio je Matematičku Gimnaziju u Beogradu i Vlado Pajić koji je završio Tehničku školu u Loznici.  Trenutno su diplomci Računarskog fakulteta – Beograd.

RAF

Robert Žuljević, diplomac Računarskog fakulteta u Beogradu, član pobedničkog tima sa kojim smo razgovarali na povratku iz Kraljeva, za radio Ozon je rekao da je aplikacija ovog tima rađena na zadatu temu, bezbednost u saobraćaju.

„Naša aplikacija je kreirana kako bi se što više povećala bezbednost kod upotrebe mobilnih uređaja tokom vožnje. Ideja za ovu aplikaciju je bila pomoć korisniku koji bi tokom vožnje bez potrebe da skreće pažnju sa puta, koristio aplikaciju kako bi poslao  poruku ili obavio poziv. U suštini mobilni telefon bi umesto korisnika obavljao ove osnovne funkcije. Istovremeno, naša aplikacija nudi i mogućnost  da korisnik nekoliko minuta pre dolaska na destinaciju zada svom uređaju glasom naredbu da pozove ili pošalje poruku. Aplikacija, takođe pre slanja poruke ili pozova, postavi pitanje da li korisnik želi da se ova naredba izvrši. Aplikacija i kada korisnik tokom vožnje primi poruku, glasovno pita da li da pročita poruku dok vožnja traje. Mi smo napravili mobilnu aplikaciju koja omogućava korisniku mobilne telefonije, da bez obzira što tokom vožnje nema mogućnost da koristi svoj mobilni uređaj, ipak obavi potrebne pozive ili pošalje poruke i to tako da i ne dodirne svoj mobilni telefon,“ rekao je Žuljević.

Hackathoni su deo IT kulture već više od jedne decenije. Sam termin je u upotrebu ušao sredinom 2000. godine. Ove godine, po prvi put idržan je ASDF hackathon namenjen mladim stručnjacima i entuzijastama iz regiona.
Format takmičenja je bio 24-časovni maraton u razvijanju aplikacije koja rešava određeni problem, na način blizak case study formatu.

Pokrovitelj Kraljevačkog hakatona, Kraljevački forum na svojoj fejsbuk stranici napisali su reči zahvalnosti.
HVALA takmičarima (hakatoncima) iz čitave Srbije na stoprocentnom odzivu na ASDF hakatonu u Kraljevu. Zbog svih Vas zaista je vredelo uložiti ogroman napor u organizaciju, kakvu podrazumeva jedno ovako ozbiljno takmičenje.

Vašim fascinantnim idejnim rešenjima u domenu odgovorne upotrebe mobilnih telefona u saobraćaju (tokom vožnje) pružili ste nesebičan doprinos u redukovanju smrnosti i invaliditeta uzrokovanih nesavesnim ponašanjem vozača u saobraćaju.
Time ste, na najdirektniji način, stavili svoja znanja i veštine u službu državnih interesa.

Bila nam je čast i zadovoljstvo da budemo Vaši domaćini.
Nadamo se da se vidimo i dogodine, u isto vreme i na istom mestu.Takođe, nadamo se da će Vam država Srbija omogućiti adekvatne uslove za razvoj i rad, i time obezbediti Vaš opstanak u državi. Vi to apsolutno zaslužujete jer ste na najlepši mogući način demonstrirali da se u 21. veku država brani prvenstveno znanjem, a ne oružjem.

Za kraj, poklanjamo Vam predivne stihove čika LJube Ršuma. Nosite ih uvek sa sobom (u srcu i u glavi) gde god Vas život bude vodio:
“ Domovina se brani knjigom
I pesmom o nebu,
Sestrinom suzom, majčinom brigom
I onim brašnom u hlebu.
Domovina se brani lepotom
I čašću i znanjem.
Domovina se brani životom
I lepim vaspitanjem.

Možda Vam se svidi i