EU od danas uvodi novu dažbinu za Temu, AliExpress i Shein: Evo da li se odnosi i na kupce iz Srbije

Od strane Ozon
0 komentari

Od danas, 1. jula, na snagu su stupila nova pravila Evropske unije prema kojima se za male pošiljke vrednosti do 150 evra, koje u EU stižu iz zemalja van Unije, uvodi privremena carinska dažbina od tri evra. Mera se pre svega odnosi na robu koja se naručuje preko platformi kao što su Temu, AliExpress i Shein.  

Nova dažbina uvedena je zbog ogromnog rasta broja jeftinih pošiljaka iz trećih zemalja, pre svega iz Kine. Evropske institucije navode da je cilj zaštita domaćih trgovaca, sprečavanje nelojalne konkurencije, bolja kontrola robe koja ulazi na tržište EU i suzbijanje zloupotreba u carinskom sistemu.  

Važno je naglasiti da se tri evra ne naplaćuju po paketu, već po tarifnoj kategoriji robe u pošiljci. Tako će paket koji sadrži više proizvoda iste vrste biti opterećen jednom dažbinom od tri evra, dok pošiljka sa različitim vrstama proizvoda može biti opterećena većim iznosom.  

Nova mera je privremenog karaktera i važi do 1. jula 2028. godine, kada bi trebalo da bude uveden novi sistem carinjenja u Evropskoj uniji.  

Da li se nova pravila odnose na Srbiju?

Ne. Nova dažbina odnosi se isključivo na robu koja ulazi na tržište Evropske unije. Građani Srbije koji naručuju proizvode sa Temua, AliExpressa ili Sheina i isporuku primaju u Srbiji za sada nisu obuhvaćeni ovom merom i nastavljaju da plaćaju dažbine prema važećim propisima Republike Srbije.  

Evropska komisija procenjuje da je samo tokom prošle godine u zemlje EU stiglo oko 5,8 milijardi pošiljaka male vrednosti, od kojih je više od 90 odsto došlo iz Kine, zbog čega je odlučeno da se ukine dosadašnja pogodnost za robu vrednosti do 150 evra i uvede nova privremena dažbina.  

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar