Temperature poslednjih dana bile su dovoljan razlog da građani iz gradova širom Vojvodine krenu u potragu za osveženjem. Sve češći izbor mnogih je plaža jezera Beli Kamen na Fruškoj gori – tirkizno plava voda, prirodna okolina i osećaj kao da ste daleko od svakodnevice. Ali, pitanje koje se i ove godine postavlja glasi: da li je kupanje na Belom Kamenu dozvoljeno?

Zabrana kupanja bez efekta
Iako je kupanje zvanično zabranjeno, gužve na plaži ne jenjavaju. Jezero Beli Kamen, nekadašnji kamenolom, danas je prava vikend atrakcija – naročito tokom letnjih meseci, kada je gotovo nemoguće naći parking mesto, a plaža vrvi od posetilaca.

Privatna inicijativa bez nadzora
Zabrana nije zaustavila ni meštane ni turiste. Mnogi dolaze svesni rizika, ali ih privlači neobična boja vode, spokoj prirode i – što je ključno – činjenica da se ulaz ne naplaćuje. Ipak, ovde nema spasilačke službe, nema medicinske pomoći, a dno jezera je nepredvidivo, s mestima dubine i do 57 metara.
Uprkos svemu, privatna ponuda funkcioniše nesmetano: ležaljke, suncobrani, pontoni, SUP daske i pedaline – sve se naplaćuje, ali bez fiskalnih računa.


Cene usluga na Belom Kamenu
- Ležaljka: oko 500 dinara
- SUP daska: 700 dinara za pola sata, 1.000 dinara za sat
- Pedalina: 1.000 dinara za pola sata, 1.500 dinara za sat
- Točeno pivo: oko 280 dinara
- Dve ležaljke sa suncobranom: oko 1.000 dinara
- Nes kafa i sok: oko 380 dinara
A sve to – bez nadzora, bez komunalne kontrole, jer kako kažu iz nadležnih službi – rešenje mora doći od vlasnika zemljišta.
Prirodni raj bez pravila

Tirkizna voda, pogled na šumu, tišina Fruške gore – sve to čini ovaj lokalitet magnetom za ljubitelje prirode. Vikendom se traži mesto više, dok radnim danima dolaze oni željni mira. Tokom jedne posete, primetili smo i strane turiste koji su bili oduševljeni ambijentom, ali – kao i domaći gosti – nesvesni rizika.
Druga strana jezera ostavljena je divlja – bez ikakve opreme, ali upravo to privlači avanturiste i mlade željne “autentičnog” iskustva. Neki ostaju do kasno uveče, bez svetla, nadzora i osiguranja.
Izlet može biti povoljan – ako sve donesete sami
Na jezeru Beli Kamen možete doneti svoj suncobran, peškir, hranu i piće – tada izlet zaista može biti povoljan. Međutim, ako se prepustite lokalnoj ponudi, dan pored vode može dostići višehiljadinski iznos, naročito za porodice sa decom.
Poređenje sa drugim lokalitetima
Za razliku od Belog Kamena, na plaži „Brioni“ u Sremskoj Mitrovici, ležaljke su besplatne, piće je jeftinije, a postoji i spasilačka služba. Bazeni u okolini nude različite opcije – od jeftinijih ulaznica do onih sa visokim cenama, ali Beli Kamen ostaje najposećenija “divlja” destinacija ovog leta.
Beli Kamen je prirodni biser Fruške gore, ali i primer lokacije koja je postala žrtva sopstvene popularnosti. Iako je kupanje zabranjeno, to niko ne poštuje. Zarada cveta, propisi se ignorišu, a posetilaca je sve više.
Dok jedni uživaju u „Sremskim Karibima“, drugi upozoravaju na ozbiljne bezbednosne rizike. Dok se ne uvede red – svako bira svoju stranu: oprez ili uživanje.
6 komentari
Dok politicari ne uniste privatizacijom, neka bolje. ostane nebezbedna, jet politicki bezdbedna je zapravo smrtonosna i po budzet i po ljude, ne zelim da Vas prisecam…
Sve je to u neku ruku ok,samo da se prilikom ulaska ne lome noge. Ula u jezero je OPASAN!
Samo da se ne upetljaju politicari i to je to. Oni kad brinu to kosta a dobije se samo prica da je nesto bolje. Idealno mesto, jedino apel za posetioce da ono što donesu i isprazne ponesu sa sobom. Navika gomilanja smeca stvarno kvari utisak.
Nije tacno da su sok i kafa 380 din, ja i momak smo uzeli dva svepsa i naplaceno je 700 din!
I bolje ovako da narod ima gde otići.Ako preuzme drzava ili neki „kontraverzni biznismen“,(protiv pravih poslovnih ljudi nemam primedbi) mi obični smrtnici nećemo moći da pridjemo na jezero.
Sto se tiče legalnosti kafica na jezeru, pa ko je kriv?Mi gradjani ili institucije?
Placaju li ova gospoda porez za usluge koje pruzaju