Stroža kontrola nad stanovima za bezbednjake: Stupile na snagu izmene Zakona – Bezbednjaci ne smeju da izdaju stanove kupljene po povlašćenim cenama

Od strane Ozon
0 komentar

Izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti stupile su na snagu, uvodeći strožu kontrolu korišćenja ovih nekretnina. Prema objavljenom u Službenom glasniku, novi propisi zabranjuju prodaju, izdavanje u zakup, korišćenje za poslovne delatnosti i davanje stanova na korišćenje osobama koje nisu članovi porodice vlasnika.

Bezbednjaci koji ostvare pravo da kupe stan po povlašćenim uslovima, po ceni od oko 500 evra po kvadratnom metru, kao i oni koji su već kupili stanove pod ovim uslovima, neće moći da prodaju ili izdaju te nekretnine tokom deset godina od dana kupovine. Ova zabrana biće zabeležena u katastru nepokretnosti kao zabeležba.

U slučaju kršenja ovih odredbi, vlasnici će morati da plate razliku u ceni stana prema tržišnoj vrednosti ili da otkupe stan po tržišnoj ceni u roku od 90 dana, na osnovu obaveštenja investitora ili Republičke direkcije za imovinu Srbije. Ukoliko to ne učine, ugovor o kupovini stana će biti raskinut. Ako razlika u vrednosti bude isplaćena, zabrana prestaje da važi.

Tržišnu vrednost stana određivaće pravno lice registrovano za poslove sudskog veštačenja ili ovlašćeni licencirani procenitelj za teritoriju Srbije, koje angažuje investitor ili Direkcija.

Takođe, u slučaju da pripadniku snaga bezbednosti prestane radni odnos nakon zaključenja predugovora o kupovini stana, a ne zasnuje ponovo radni odnos u nekom od organa snaga bezbednosti u roku od 30 dana, predugovor će biti raskinut, osim u slučaju ostvarivanja prava na penziju. Ako vlasnik stana premine, zakonski naslednik ima pravo na nasleđivanje.

Stanove po povlašćenoj ceni metodom „brzi prsti“ mogli su da kupe zaposleni ili penzioneri Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, MUP-a, BIA-e i Ministarstva pravde – Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Tanjug

Možda Vam se svidi i