Pčelica za budućnost! eTwinning u vrtićima

Od strane Ozon
0 komentar

 SREMSKA MITROVICA. U PU „Pčelici“ pokrenut je međunarodni projekta sa vrtićima iz Turske. U njemu učestvuju dve vaspitne grupe iz vrtića „Čuperak“ i jedna iz vrtića „Bubamara“. Projekat je organizovan i započet zahvaljujući Evropskoj Platformi za školsko obrazovanje i eTwinningu. To je platforma koja povezuje zaposlene u školskim i predškolskim ustanovama širom Evrope sa ciljem da im omogući da zajednički osmišljavaju i sprovode projekte, razmenjuju ideje i primere dobre prakse, povezuju učenike i obogaćuju nastavu. Projekat se zove „Poziv iz prošlosti u budućnost“.

eTwinning je deo Evropske platforme za školsko obrazovanje (European School Education Platform) koja povezuje zaposlene u školskim i predškolskim ustanovama širom Evrope sa ciljem da im omogući da zajednički osmišljavaju i sprovode projekte, razmenjuju ideje i primere dobre prakse, povezuju učenike i obogaćuju nastavu. eTwinning portal promoviše saradnju škola u Evropi i šire putem upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija, pružajući pri tome pomoć, podršku i gotove alate.

Deca su najveći ljudski resursi jednog društva i jedna od njegovih najsigurnijih investicija. Svojim projektom želimo da prenesemo umetničku tradiciju zemalja u kojima deca učesnici projejekta odrastaju u budućnost. Zato ćemo im omogućiti da upoznaju nacionalnu umetničku zaostavštinu i otkriju vezu između starih umjetničkih tehnika i onih koje se koriste u modernom vremenu. Dati im priliku da razviju svoje kreativne sposobnosti kroz bavljenje umjetnošću i istraživanje i tako doprinesu razvoju društvene zajednice. Želimo da steknemo partnere iz drugih zemalja, drugačije kulture i umjetničke
tradicije.

Upoznajući različite kulture, deca će se susresti sa različitim vrednostima, verovanjima i konvencijama ponašanja i obogatiti opšta znanja o svetskoj kulturnoj baštini. Na taj način se razvija toleranciju prema različitostima. Takođe želimo da ih upoznamo sa tim kako se koristi moderna tehnologija u procesu stvaranja umjetničkih dela. I kako te veštine iskoristiti za očuvanje tradicionalne umetničke baštine.

Omogućiti deci da koristeći umetnost budu most između prošlosti i budućnosti. Kroz svaralački rad će se razviti njihove sposobnosti razmišljanja, kreativnosti i preuzimanja odgovornosti za rezultate koje proizvode. Steći će znanja iz istrorije umetnosti i koliko je bitno čuvati umetnička dela iz prošlosti za budućnost.Naučiće da dele svoje kulturno naslijeđe sa drugim kulturama. Osvestiće vrednosti umetničke zaostavštine zemlje u kojoj žive i uživati u mogućnosti da je porede sa vrednostima drugih zemalja. Deca će razvijati veštine i spretnost kroz stvaralaštvo i tako postati kulturni ambasadori svojih država.

maj i početak juna 2023.

Priprema i traženje partnera preko eTwinning pretrage.

Sastanak partnera u projektu razmena ideja, planiranje i kreiranje projekta.

Upoznavanje sa korišćenjem web 2.0 alata koji će se koristiti u projektu.

Priprema logotipa i postera za promociju projekta.

Upoznavanje roditelja sa projektom, dobijanje njihove saglasnosti i organizovanje načina aktivnog
učestvovanja roditelja u projektu.

Organizovanje prostornih celina u radnoj sobi i ostalim prostorijama vrtića kao i mesta za izlaganje
produkata projekta.

Organizovanje izleta i posete značajnim kulturno istorijskim mestima na kojima deca mogu da vide
umetničke radove iz prošlosti.

U odnosu na interesovanja dece za odredjene umetničke tehnike koje će videti pri posetama, unošenje
provokacija, sredstava i materijala za rad u prostorne celine koje će decu podstaći na stvaranje i
istraživanje.
Sredina Juna 2023.

Evaluacioni sastanak učesnika projekta

Priprame proslave projekta. Izrada plakata, i pozivnica za goste. Promocija projekta u društvenom
okruženju.

Prikupljanje materijala koji će biti objavljeni na twinspace.

Možda Vam se svidi i