Oko 191.000 domaćinstava dobija popust na računu za struju i grejanje: Kako se prijaviti?

Od strane Ozon
0 komentar

SREMSKA MITROVICA.Zahvaljujući bespovratnim sredstvima EU našoj zemlji u iznosu od 165 miliona evra, oko 191.000 energetski ugroženih domaćinstava do 31. decembra ove godine dobiće popuste na računima za struju i grejanje.
Recimo, tipično četvoročlano domaćinstvo, koje sada prosečno plaća račun oko 5.980 dinara (bez takse za JMS 5.680 din.) ima, na primer, umanjenje od 2.152,34 dinara za električnu energiju, zaštićena domaćinstva sa dva člana koja sada plaćaju 3.770 dinara za struju plaćaće 1.721,87 dinara manje, a 50 odsto manje svakog meseca, na primer, za daljinsko grejanje.

Ugroženi kupac stiče pravo na umanjenje mesečne obaveze, i to za električnu energiju od 120 do 250 kWh mesečno, u zavisnosti od broja članova (za sve mesece u godini); za prirodni gas od 359 do 770 kWh mesečno (za januar, februar, mart, oktobar, novembar i decembar); za toplotnu energiju od 40 do 60 odsto mesečnog računa (za svaki mesec za koji se ispostavlja račun). Kako bi građani ostvarili popust, treba da se prijave lokalnoj samoupravi na teritoriji svog prebivališta, koja donosi odluke na osnovu Uredbe o energetski ugroženim kupcima.
Zahtev za sticanje statusa energetski ugroženog kupca u Sremskoj Mitrovici podnosi se organima lokalne samouprave nadležnim za poslove socijalne zaštite u mestu prebivališta. Zahtev se podnosi u Uslužnom centru grada Sremska Mitrovica, šalter broj šest.

Deo bespovratnih sredstava od EU u iznosu od 165 miliona evra iskoristiće se za zaštitu malih i srednjih preduzeća od visoke cene električne energije, poboljšanje energetske bezbednosti Srbije i podržavanje prelaska naše zemlje na zelenu energiju.

Jedan deo bespovratnih sredstava naša zemlja će iskoristiti za zaštitu malih i srednjih preduzeća od visoke cene električne energije kako bi im se pomoglo da nastave s radom i proizvodnjom uprkos višim cenama energije. Tokom ove godine najmanje 70.000 preduzeća imaće koristi od podrške EU, a taj broj može biti i povećan do novembra 2023.
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević kaže da je partnerstvo Srbije i EU u domenu podrške energetskom sektoru omogućilo ulaganja od 2000. naovamo veća od 835 miliona evra.
Gradi se Transbalkanski elektroenergetski koridor – zajednički projekat nemačkih partnera, EU i Vlade Srbije, projekat od 200 miliona evra. Njime se preko Srbije, sistemom modernih dalekovoda, povezuju dve države članice Unije – Rumunija i Italija, ali i BiH i Crna Gora. Time će mreža postojećih dalekovoda Srbije biće nadograđena na takav način da će znatno doprineti stabilnijem, pouzdanijem i sigurnijem snabdevanju stanovništva i privrede električnom energijom. Takođe, prekidi u snabdevanju biće smanjeni na najmanju moguću meru, kao i gubici na mreži, koja će funkcionisati bez zagušenja u prenosu struje. Ovako modernizovana mreža dovešće i do povećanja prekogranične trgovine električnom energijom i do većeg prihoda po srpski elektroenergetski sistem.

Izvor: Kurir

Možda Vam se svidi i