Složnih 55 članova

Sremska Mitrovica – Pored Salaščana, još samo Noćajci u severnoj Mačvi imaju svoje udrženje penzionera. Osnovano je 2014. godine i za prvog predsednika izabran je Rodoljub Roda Jeftić. Na poslednjoj skupštini održanoj nedavno Rodoljub je ponovo dobio podšku penzionera i u narednom periodu vodiće to udruženje.

Mahom kao i ostala penzionerska udruženja, odnosno mesni odbori, i ovaj u Noćaju pre svega ima za cilj da okupi ljude koji su voljni da se druže, da zajedno provedu određeno veme, jedni drugima da ulepšaju dane, ali i da se jedni drugima nađu u nevolji.

“Ja sam jedan od najmlađih članova našeg udruženja, iako sam u penziji već 13 godina. Radio sam u Ministarstvu unutrašnjih poslova dugi niz godina i imao sam benificirani staž, tako da sam relativno mlad stekao uslove za penziju. Noćajci su odlučili da osnuju svoje Udruženje 2014. godine u maju mesecu, tako da je isto relativno mlado. Prvi sam predsednik, evo izabran i po drugi put, a kada mi istekne mandat, što bi se reklo, nadam se da će me zameniti neko mlađi i energičan penzioner”, počinje Rodoljub i dodaje da je retko ko od njegovih vršnjaka u penziji.

Udruženje trentno broji 55 članova, penzionerki je nešto više, kako objašnjava Rodojub, to je i prilično logčno, jer su penzioneri na selu mahom i dalje dosta uključeni u sve poslove. Ono što je takođe ženama zanimljivo, što ih više interesuje i zbog čega ih i ima više u udruženju jesu i razni izleti koji se organizuju. Druženje je intenzivnije tokom zimskog perioda, jer tada svi oni imaju više vremena.

Prostorije takozvanog Penzionerskog doma nalaze se u dvorištu Osovne škole “Dobrosav Radosavljević Narod”.

“Slađan Papić, direktor škole nam je izašao u susret i ustupio nam na korišćenje jednu manju kuću koja se nalazi u dvorištu, a koja je nekada bila namenjena za poslužitelje. Mi smo je renovirali uz pomoć dosta mojih, naših prijatelja, uspešnih privrednika. Neću ih nabrajati kako ne bih nekoga izostavio, ali svakako oni znaju ko su i koliko smo im mi zahvalni na pomoći koju su nam pružili. Napravili smo nama jedan lep prostor za druženje. Okupljamo se sada već tradicionalno za 8. mart, pa znali smo zajedno da proslavimo i Novu godinu, rođendane. U letnjem perodu sve je to nekako svedeno na minimum, obaveze nas stignu, ipak smo mi na selu i veliki broj naših članova i dalje vodi brigu o domaćinstvu”, priča Rodoljub.

U proleće i jesen organizuju izlete. Ovog proleća, u maju mesecu obišli su Oplenac, Topolu, Aranđelovac, Orašac. To su mahom jednodnevni izleti koje realizuju sa Udruženjem penzionera iz Salaša Noćajskog, odnosno Udruženjem penzionera Sremska Mitrovica kojem oba pripadaju.

“Dogovorimo se, obezbedimo jedan autobus i oko pedesetak penzionera obično ide na izlete. Malo bude nas Noćajaca, malo Salaščana i Mitrovčana, uglavnom zajedno idemo i uvek se fantastično provedemo. Prošle jeseni smo na primer bili u Vinči, Beogradu, posetili Avalski toranj, zatim posetili manastir Rakovica, a posetili smo i naše pobratime, penzionere u Ritopeku. Uskoro očekujemo da nam oni tu posetu uzvrate, a planiramo da ih vodimo da obiđu Specijalni rezervat prirode “Zasavica”, a zatim i Carsku palatu i druge zanimljive lokalitete u gradu”, priča Rodojub i dodaje da su svojevremeno obišli i Drvengrad, Sokograd, brojne manastire, banje, jezera.

Prema poslednjim podacima sa kojima je on raspolagao u Noćaju ima nešto malo više od 200 penzionera, taj broj se stalno menja, dok neki na žalost umiru, drugi se penzionišu.

Do pre dve godine Udruženje je okupljalo oko 70 članova, taj broj se iz određenih razloga smanjio, ali je sasvim zadovoljavajći, istakao je Rodoljub i napomenuo još i da je drženje apolitično.

Svake godine Udrženje dodeli novčanu pomoć u iznosu od 5.000 dinara za pet socijalno najugroženijih članova, takođe još pet članova dobije paketa hrane.

“Pokušavamo i mislim da u tome i uspevamo da budemo objektivni kada je reč o dodeli te dve vrste pomoći, mi se svi poznajemo i znamo kako ko živi, nekome je ta pomoć od velikog značaja i drago nam je što možemo da obradjemo i olakšamo bar malo život nekim našim članovim”, objašnjava Roda.

Penzioneri iz Noćaja rado učestvuju i na takmičenjima koja su organzovana za njih, pa su tako prošle godine osvojli drugo mesto na turniru u pikadu u Sremskoj Mitrovici. Nekoliko godina unazad učestvuju i na Olimpijadi sporta, zdravlja i kulture trećeg doba.

“Družmo se, putujemo, pomažemo jedni drugima, za sada dobro funkcionišemo i nadam se da ćemo tako i nastaviti”, završava Roda.

You May Also Like