Sremska Mitrovica – Posle uspešno održane I. Međunarodne Savske regate prošle godine, u toku su pripreme za 2. međunarodnu Savsku regatu, u kojoj će učestvovati Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Slovenija i Albanija. Savska regata kreće u junu, a učesnici iz nekoliko bivših jugoslovenskih republika očekuju se u Sremskoj Mitrovici 29.juna. Završnica je 5. jula u Beogradu. 01. jula, sada već omasovljena regata kreće iz Sremske Mitrovice, gde uzimaju učešće i mitrovački nautičari i po jedan dan se zaustavljaju u Šapcu, Kupinovu, Boljevcima i dolaze na cilj, u Beograd na karneval brodova 05. jula. Cilj je ratno ostrvo koje je predviđeno za privez plovila.
Regata obuhvata ukupno 2.300 km rečnog toka na sedam reka (Bosna, Drina, Lim, Sava, Tara, Una i Vrbas). Tokom regate kreću i drugi veslači i nautičari sa ovih reka da bi se svi spojili na ušću Drine u Savu gde počinju omasovljavanje regate sa plovnim objektima.
Dnevno se prelazi oko 50 km tokom reke Save i svaki dan je druga opština domaćin regate.
Očekuje se da u Sremskoj Mitrovici, nekoliko dana pre dolaska regate u ovaj grad, nautičari iz Slovenije sa svojim plovilima iz Šapca, Pećinaca, Surčina, Obrenovca, Umke i Beograda dočekaju regatu, i iz Sremske Mitrovice nastave put prema Beogradu.
Iz organizacije kampa „Sava“ najavljuju, bogat program tokom dočeka regate i gostovanja nautičara u Sremskoj Mitrovici, za učesnike i građane Sremske Mitrovice.
“ U narednom periodu nas očekuje skup u Pećincima gde će se održati prvi radni sastanak opština, koje se oslanjaju na reku Savu nizvodno od ušća Drine do Beograda. Ideja centra za razvoj rečnog turizma je da ove opštine ostvare saradnju kako bi rečni turizam dobio više na značaju sa konkretnim akcijama i turstičkim ponudama oslonjenim na reku. Takođe su pred nama i sastanci u Sloveniji i Hrvatskoj gde ćemo uzeti prostora u diskusijama i doprineti našim iskustvom i ljudskim resursima da ova međunarodna regata protekne u najboljem redu,“ kažu za radio Ozon iz centra za razvoj rečnog turizma „Cezarart“ .
12. juna, dva člana centra „Cezarart“ kreću put Siska, brodom koji će biti podrška regatašima tokom plovidbe, brod će biti plovni press centar gde će mediji imati idealne uslove da isprate plovidvu i sva dešavanja na celom toku regate. Pored nacionalnih, regionalnih i lokalnih medija biće prisutni i Nacionalna geografija, Aldžazira i Fajnenšnal tajms.
Pregovori oko održavanja regate, počeli su na inicijativu dva mitrovačka udruženja Centar za razvoj rečnog turizma „Cezarart“ i „Zlatna ribica“.
Oni su o održavanju regate razgovarali sa rafting klubom „Kanjon“ iz Banja luke i prva saradnja je krenula učešćem člana udruženja „Zlatna ribica“ na regati Banja luka – Beograd u dužini od 504 kilometara, koji je veslao tokom regate, dok je „Cezarart“ bio domaćin učesnicima regate u kampu Sava u Sremskoj Mitrovici. 2013. godine zamenik gradonačelnika Tomislav Janković, pozdravio je učesnike i domaćine regate.
Po završetku prve regate Centar za razvoj rečnog turizma „CEZARART“ i udruženje „Zlatna ribica“ pristupaju prvo preleminarnim zatim konkretnim dogovorima oko organizacije regate 2014. U ovogodišnju regatu, uključuje se prvo Hrvatska, Slovenija i ubrzo Albanija i Crna Gora. Nosilac projekta je udruženje avanturističkog turizma BiH – ATA BiH.
Partneri u projektu su pored republičkih raftiting i kanu kajak saveza i Cezarart i Zlatna ribica. Podrška projekta su preko 50 opština među kojima je i Sremska Mitrovica, koja je uz pomoć centra za razvoj rečnog turizma Cezarart dobila mogućnostda bude domaćin tri dana u celom trajanju regate koja traje od 14. juna do 05. jula.
Ovogodišnja regata kreće iz Radovljice u Sloveniji, gde se spajaju Sava bohinka i Sava dolinka. Na startu kreću po dva veslača iz svake od republika učesnika.