Sremska Mitrovica – Pored informacija da se u Srbiji više od polovine obradivih površina tretira sa potencijalno rizičnim sredstvima za zaštitu bilja, i da je od ukupno 800 registrovanih preparata, približno 45 odsto potencijalno opasno za zdravlje ljudi, životinja, kao i za životnu sredinu, poljoprivrednici kažu da bi imali prinos i bili konkurentni na tržištu, zaštita bilja takozvano “prskanje” je neophodan korak.
Trenutno pšenica se uglavnom nalazi u fazi vlatanja i kod nje je uočena pojava lista zastavičara, dok se kod ječma ova uočena pojava klasa.
Sada je pravo vreme za poljoprivredne proizvođače da obave zaštitu upravo ova dve poljoprivredne kulture.
Infekciju klasa mogu izvršti razne gljive, a ekonomski najznačajnija i najčešća jeste gljiva fuzarijum koja napada pšenicu. Zaraza gljivom obavlja se kada je pšenica u najosteljivijoj fazi, u periodu od početak do kraja cvetanja. Ukoliko je veća zaraza može prouzrokovati smanjenje prinosa i do 60 odsto. Drugi problem koji se javlja u slučaju zaražavanje pšenice ovom vrstom gljive jeste lučenje mikotoksina. Zaražena pšenica ne može se koristiti ni za ishranu ljudi ni za ishranu stoke.
Preporučeno je da se zaštita bilja izvrši preventivno, odobrenim preparatim, na propisani način i u odgovarajućem stadijumu rasta biljaka.