SRBIJA – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da država priprema novu meru koja bi mogla da obraduje sve punoletne građane Srbije, ali nije precizirao o kakvoj vrsti pomoći je reč niti kada će biti doneta konačna odluka.
Gostujući na RTS-u, Vučić je rekao da će paket ranije najavljenih mera početi da se primenjuje u septembru, uz mogućnost da isplate krenu i ranije nego što je prvobitno planirano.
– Biće u septembru, i gledaćemo da bude ranije. Verujem da ćemo uspeti još nečim da obradujemo sve građane. Ne mogu do kraja da kažem, ali verujem da ćemo sve punoletne građane obradovati i to sredstvima koja nisu iz budžeta, rekao je Vučić.
Šta je za sada poznato?
Za sada nije doneta zvanična odluka o novoj meri, niti su objavljeni njeni detalji.
Još nije poznato:
- da li će pomoć biti novčana,
- koliki bi mogao biti iznos,
- ko bi tačno imao pravo,
- na koji način bi bila isplaćena,
- niti kada bi eventualno mogla da bude realizovana.
Vučić je naveo da se model još razmatra i da država i dalje analizira mogućnosti za realizaciju ove ideje.
Nije deo budžeta
Jedan od detalja koji je predsednik izdvojio jeste da sredstva za ovu meru, prema njegovim rečima, ne bi bila obezbeđena iz budžeta Srbije.
Kako bi to konkretno bilo finansirano, za sada nije objašnjeno.
Paket mera za penzionere ostaje
Pored najave moguće nove pomoći za sve punoletne građane, ostaje na snazi ranije predstavljeni paket mera za penzionere.
Njime je predviđena jednokratna pomoć u iznosu od:
- 35.000 dinara za penzionere sa najnižim penzijama,
- 27.500 dinara za penzionere sa penzijama do određenog praga,
- 20.000 dinara za ostale penzionere.
Prema najavama, isplate bi trebalo da počnu u septembru, a cilj je da budu realizovane i pre prvobitno planiranog roka.
Detalji tek predstoje
Iako je najava izazvala veliko interesovanje javnosti, za sada ne postoji odluka Vlade Srbije niti zvaničan propis kojim bi bila uvedena nova pomoć za sve punoletne građane.
Građani će više informacija imati tek nakon što nadležni predstave konkretan model i usvoje odgovarajuće odluke.
Izvor: B92
