Oboleli od groznica Zapadnog Nila ove sezone još uvek nisu registrovani na teritoriji Republike Srbije, ipak prisustvo genoma virusa potvrđeno je kod komaraca na više lokacija u čak 11 gradova.

Kako se navodi u zvaničnom saopštenju Institura za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, a na osnovu izveštaja Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju od početka sezone, pa do 4. avgusta prisustvo genoma virusa Zapadnog Nila otkriveno je u domaćim komarcima Culex pipiens sa različitih lokacija na teritoriji Subotice, Sombora, Paraćina, Zrenjanina, Pančeva, Кraljeva, Palića, Apatina, Novog Sada, Požarevca i Beograda.

Do 30. jula u zemljama Evropske unije u humanoj populaciji prijavljeno je 12 slučajeva obolevanja od groznice Zapadnog Nila, i to deset u Grčkoj i dva u Rumuniji.

Groznica Zapadnog Nila pripada grupi vektorskih, prirodnožarišnih zoonoza, a glavni prenosilac virusa je vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni, odnosno tzv. slepi domaćin, jer se infekcija virusom groznice Zapadnog Nila sa njega dalje ne prenosi.

Na teritoriji naše zemlje oboljenje se registruje tokom toplih meseci, od maja do oktobra ili novembra. Period od zaražavanja do pojave bolesti, inkubacija, traje od dva do 14 dana, dok kod osoba sa oslabljenim imunitetom može da iznosi i nekoliko nedelja. U najvećem broju slučajeva, kod 70 do 80 odsto ljudi, ne dolazi do ispoljavanja simptoma i znakova bolesti. Kod oko 20 odsto inficiranih javlja se blaga, nespecifična bolest slična gripu, koja prolazi bez posledica nakon pet do sedam dana.

U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji odgovaraju groznici Zapadnog Nila odmah se javiti izabranom lekaru.

Infekciju prati povišena telesna temperatura i znaci opšte infekcije, kao što su glavobolja, malaksalost, slabost, bolovi u zglobovima i mišićima. Mogu da se jave i osip na trupu i ekstremitetima i dijarejalne tegobe. Kod manje od jedan odsto inficiranih osoba razvija tešku neuroinvazivnu formu bolesti koja može da se manifestuje kao upala mozga ili moždanica. Simptomi su glavobolja, ukočen vrat, tupost, dezorijentisanost, koma, tremor, nevoljni grčevi, slabost mišića i paraliza. Ovaj oblik bolesti se najčešće javlja kod osoba najstarije životne dobi, kao i kod osoba s oslabljenim imunitetom i hroničnim poremećajima zdravlja.

Dijagnozu neuroinvazivnog oblika bolesti  postavlja specijalista infektolog na osnovu laboratorijskog testiranja uzoraka likvora ili krvi, a teške, neuroinvazivne forme bolesti zahtevaju bolničko lečenje.  

Možda Vam se svidi i