SREMSKA MITROVICA – Pred najavljeni novi toplotni talas, kada će temperature u Sremu narednih dana dostići i 35 stepeni, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputilo je apel svim poljoprivrednicima da ne pale strnjiku, žetvene ostatke, smeće i biljni otpad, upozoravajući da takva praksa predstavlja ozbiljnu opasnost i zakonom je zabranjena.

Visoke temperature, dugotrajna suša i vetar stvaraju uslove da se i najmanji plamen veoma brzo pretvori u požar velikih razmera koji može zahvatiti useve, voćnjake, šume, stambene i privredne objekte.
Sremska Mitrovica među gradovima sa najvećim brojem požara
Na povećan rizik upozoravaju i iz Odeljenja za vanredne situacije u Sremskoj Mitrovici.
– Letnja sezona je uveliko počela. Očekuju se veoma visoke temperature bez značajnijih padavina, što ukazuje na povećan broj požara na otvorenom prostoru. Apelujemo na građane da ne pale vatru na mestima koja nisu za to predviđena, kao ni travu, nisko rastinje i strne useve – izjavio je Vladimir Drmanović, komandir vatrogasne čete Odeljenja za vanredne situacije u Sremskoj Mitrovici.
On upozorava da se broj intervencija iz godine u godinu povećava.
– Toplotni talasi i visoke temperature pogoduju nastanku požara, a ljudski faktor i dalje ima veliki uticaj – rekao je Drmanović.
Podaci pokazuju da je Sremska Mitrovica i ove godine bila među gradovima sa najvećim brojem požara na otvorenom prostoru. Tokom prvomajskih praznika vatrogasci su na području grada intervenisali čak 13 puta zbog požara na otvorenom.
Kazne do milion dinara i gubitak subvencija
Ministarstvo podseća da je paljenje strnjike i biljnih ostataka zakonom zabranjeno, a prekršiocima prete visoke novčane kazne.
Za pravna lica kazne mogu iznositi od 300.000 do milion dinara, dok su za fizička lica predviđene kazne u skladu sa Zakonom o zaštiti od požara i Zakonom o poljoprivrednom zemljištu.
Posebno upozorenje odnosi se na registrovana poljoprivredna gazdinstva, koja zbog paljenja strnjike mogu biti stavljena u pasivan status, čime gube pravo na državne podsticaje i subvencije.
Paljenje uništava i zemljište
Osim opasnosti od požara, spaljivanje žetvenih ostataka trajno narušava kvalitet zemljišta.
Kako navodi Ministarstvo poljoprivrede, vatra uništava humus, organsku materiju i korisne mikroorganizme koji predstavljaju osnovu plodnosti zemljišta, što dugoročno dovodi do smanjenja prinosa i povećane erozije.
Pojačane kontrole na terenu
Iz Ministarstva i MUP-a najavljuju pojačane kontrole zajedno sa policijom i inspekcijskim službama kako bi se otkrili i sankcionisali svi koji pale strnjiku ili biljni otpad.
Građani koji primete požar ili spaljivanje strnjike pozivaju se da to odmah prijave:
- Vatrogasno-spasilačkoj jedinici – 193
- Policiji – 192
Nadležni poručuju da odgovorno ponašanje svakog pojedinca može sprečiti velike materijalne štete, sačuvati poljoprivredne useve i zaštititi ljudske živote.
