Ugostiteljske usluge poskupele. Sremska Mitrovica: ćevapi i do 1.400 dinara

Od strane Ozon
0 komentari

Cene ugostiteljskih usluga u Srbiji nastavile su da rastu, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku za april 2025. godine. U odnosu na isti mesec prošle godine, cene su u proseku porasle za 10,9%, dok je u Vojvodini zabeležen nešto umereniji rast od 6,9%.

Najveći porast zabeležen je u kategoriji hrane i pića, dok su cene prenoćišta zabeležile manji rast ili su ostale gotovo nepromenjene.

Cene u Srbiji u porastu

U kategoriji hrane, poskupljenja su posebno izražena kod:

  • Salata – 15,9%
  • Bezalkoholnih pića – 14,6%
  • Hleba – 14,5%
  • Variva – 12,7%
  • Gotovih jela – 10,8%
  • Kolača – 12,7%

Cena alkoholnih pića povećana je za 13,3%, dok su prenoćišta zabeležila znatno manji rast od svega 1,6%.

Umerenija poskupljenja u Vojvodini

U Vojvodini su cene ugostiteljskih usluga rasle sporije nego u ostatku zemlje. Najveći rast zabeležen je kod prenoćišta (+10,3%), a zatim kod:

  • Alkoholnih pića – 8,1%
  • Bezalkoholnih pića – 6,5%
  • Hrane – 6,0%

Ukupno posmatrano, ugostiteljske usluge u Vojvodini su skuplje za 6,9% nego u aprilu prošle godine.

Sremska Mitrovica: ćevapi i do 1.400 dinara

U Sremskoj Mitrovici, krajem aprila i tokom maja, zabeležen je novi talas povećanja cena u restoranima. Raspon povećanja po jelu kreće se od 100 do čak 500 dinara, u zavisnosti od kategorije jela i tipa objekta. Primera radi, porcija ćevapa u jednom od poznatijih restorana u gradu trenutno košta 1.400 dinara, što je skok u odnosu na ranijih 900 do 1.000 dinara.

Ugostitelji navode da je razlog poskupljenja rast cena sirovina, troškovi rada i porezi, dok građani upozoravaju da je ručak za četvoročlanu porodicu u restoranu postao luksuz.

Šta to znači za građane?

Za prosečnog posetioca restorana, kafane ili hotela, ovi podaci znače da će ista usluga koju je prošle godine plaćao 1.000 dinara sada koštati između 1.070 i 1.110 dinara – zavisno od vrste usluge i lokacije.

Restorani, hoteli i drugi ugostiteljski objekti pravdaju poskupljenja rastom cena energenata, sirovina i usluga, ali i povećanjem minimalne zarade i troškova rada. Stručnjaci ukazuju da se ovakav trend može nastaviti i u narednim mesecima, posebno uoči letnje turističke sezone.

Istraživanje je sprovedeno tokom aprila u 96 ugostiteljskih objekata širom Srbije, a prate se cene oko 40 različitih usluga, jela i pića. Prema metodologiji Republičkog zavoda za statistiku, cene se beleže na mesečnom nivou i upoređuju sa prosekom iz prethodnih godina.

S obzirom na konstantan rast troškova života, građanima se savetuje dodatna pažnja prilikom planiranja izdataka za izlaske i putovanja.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar