Stroži propisi za rad menjačnica: Kazne do tri miliona dinara

Od strane Ozon
0 komentari

Skupština Srbije je nedavno usvojila izmene i dopune Zakona o deviznom poslovanju, koje donose značajne promene u načinu rada ovlašćenih menjača. Nove izmene uvode strože kontrole, obaveznu elektronsku evidenciju i drastične kaznene mere za nesavesne menjače.

Jedan od ključnih noviteta jeste obavezno vođenje registra ovlašćenih menjača, koji će biti u nadležnosti Narodne banke Srbije (NBS). Ovaj registar biće dostupan javnosti u elektronskom obliku, a menjači su obavezni da redovno ažuriraju sve promene podataka.

Zakon uvodi novi sistem sankcija za menjačke kuće koje ne poštuju propise. Na osnovu težine prekršaja, NBS može izreći pismenu opomenu za manja kršenja, nalog za usklađivanje poslovanja za ozbiljnije nepravilnosti, dok najstrožija sankcija uključuje privremeno oduzimanje ovlašćenja za rad, koje može trajati do 30 dana u slučajevima teških prekršaja.

Kazne za nepravilnosti u poslovanju menjačnica biće visoke: pravna lica mogu biti kažnjena sa iznosima od 100.000 do tri miliona dinara, dok preduzetnici rizikuju kazne između 50.000 i dva miliona dinara. Kazne mogu biti veće ako kaznene mere premašuju 10% godišnjeg prihoda menjačnice.

Najstroža kazna koju zakon predviđa je oduzimanje ovlašćenja za rad, koje se primenjuje u slučajevima kada menjačke kuće ne ispunjavaju zakonske uslove, ne počnu sa radom u roku od 30 dana, ili ako se otkrije da su dobile ovlašćenje na osnovu netačnih podataka. Ova sankcija se primenjuje i ako menjačnice prekrše propise u vezi sa sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma. Oduzimanje ovlašćenja može trajati najmanje pet godina, a bivši vlasnici i direktori menjačnica neće moći da osnuju novu menjačnicu tokom tog perioda.

NBS će sada imati proširene ovlasti za nadzor deviznog poslovanja, kako rezidenata, tako i nerezidenata, koristeći različite metode kontrole. Ovlašćeni inspektori će moći da oduzmu devize, čekove, digitalnu imovinu i poslovnu dokumentaciju u slučaju da postoji sumnja na nezakonite transakcije. Takođe, novčane kazne za nepridržavanje uputstava inspektora mogu dostići iznose od 10.000 do tri miliona dinara, u zavisnosti od veličine pravnog subjekta.

Nove izmene zakona stavile su poseban akcenat na borbu protiv nelegalnog menjačkog poslovanja. NBS će sada imati ovlašćenje da sankcioniše sve koji obavljaju menjačke aktivnosti bez odgovarajuće dozvole, bez obzira na opseg ili karakter usluga. Pravna lica koja prekrše ovaj zakon mogu se suočiti sa zabranom daljeg rada.

Kontrolni organi sada su obavezni da sarađuju u nadzoru nad svim menjačkim poslovima, kako sa rezidentima, tako i sa nerezidentima. U slučaju opstrukcije procesa kontrole, NBS može zatražiti pomoć od policije da osigura nesmetano sprovođenje nadzora.

U procesu kontrole, privredni registratori neće moći da brišu pravna lica ili preduzetnike iz registara dok se postupak kontrole ne okonča ili dok se ne završe eventualni sudski postupci zbog utvrđenih nepravilnosti.

Pored toga, zakon predviđa mogućnost oduzimanja imovine stečene nezakonito, uključujući devize, čekove i digitalnu imovinu. Ukoliko postoje posebne okolnosti, moguće je i delimično oduzimanje sredstava.

Narodna banka Srbije ima rok od tri meseca da donese dodatne propise koji će precizirati kako će ove izmene biti sprovedene. Do tada će se primenjivati postojeći propisi, osim u slučajevima kada su u suprotnosti sa novim zakonom.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar