Sremska Mitrovica – Gradsko veće Sremske Mitrovica usvojilo je Nacrt odluke o izmenama i dopunama Odluke o upravljanju javnim parkiralištima na teritoriji grada, koji sada čeka razmatranje i usvajanje od strane Skupštine Grada. Ovaj nacrt predviđa nekoliko ključnih promena u pravilima vezanim za parkiranje, sa ciljem poboljšanja saobraćaja, zaštite javnih površina i unapređenja usluga za građane, posebno za osobe sa invaliditetom. Nakon što Skupština usvoji ovaj akt, izmene će stupiti na snagu, a građanima će biti omogućeno bolje korišćenje javnih parkirališta, uz striktne kazne za nesavestno parkiranje.
Povećanje kazni za nesavestan parking u Sremskoj Mitrovici
Gradsko veće Sremske Mitrovica usvojilo je izmene i dopune odluke o upravljanju javnim parkiralištima na teritoriji grada. Ove promene imaju za cilj unapređenje organizacije parkiranja, zaštitu prava osoba sa invaliditetom, kao i uvođenje strožih kazni za nesavesne vozače.
Prema novim izmenama, rešavanje pitanja privremenih i povremenih parkirališta sada je podeljeno na odgovornosti različitih nadležnih organa. Rešenje o privremenim parkiralištima donosi Gradsko veće, dok je rešavanje o povremenim parkiralištima u nadležnosti gradske uprave nadležne za saobraćaj, po zahtevu fizičkih ili pravnih lica.
Izmenama su dodata nova pravila o parkiranju. Tako je sada jasno propisano da nije dozvoljeno parkiranje na mestima predviđenim za vozila osoba sa invaliditetom, ukoliko korisnik ne spada u tu kategoriju. Takođe, zabranjeno je parkiranje na pešačkim i biciklističkim stazama, autobuskim stajalištima, kao i na drugim javnim površinama koje nisu namenjene za parkiranje vozila.
Povećanje kazni za nesavesno parkiranje
Kazne za nesavesno parkiranje su takođe povećane. Novčane kazne za prekršaje parkiranja na mestima koja nisu predviđena za to, kao što su pešačke staze, biciklističke staze, autobuska stajališta i druge javne površine koje nisu namenjene za parkiranje, sada su povećane. Naime, kazne su podignute sa 5.000 na 10.000 dinara za fizička lica koja parkiraju vozilo na mestima predviđenim za osobe sa invaliditetom. Kazne za pravna lica i odgovorna lica u pravnim licima takođe su povećane – pravna lica mogu biti kažnjena sa 60.000 dinara, a odgovorna lica u pravnim licima sa 20.000 dinara. Preduzetnici koji ne poštuju pravila suočiće se sa kaznama od 40.000 dinara. Izmenama su takođe precizirani i visoki iznosi kazni u slučaju parkiranja na nedozvoljenim mestima. Na primer, kazna za parkiranje na pešačkoj stazi, biciklističkoj stazi, autobuskom stajalištu ili drugim nepropisanim mestima sada iznosi 15.000 dinara za fizičko lice, dok pravna lica mogu biti kažnjena sa 60.000 dinara.
Za fizička lica (vlasnike ili korisnike vozila):
- Za parkiranje na mestima predviđenim za vozila osoba sa invaliditetom, kada korisnik ne spada u tu kategoriju, kazna je povećana sa 5.000 dinara na 10.000 dinara.
- Za parkiranje na mestima koja nisu predviđena za parkiranje, kao što su pešačke staze, biciklističke staze, autobuska stajališta i druge javne površine, kazna za fizička lica iznosi 5.000 dinara.
Za pravna lica:
- Kazna za parkiranje na mestima koja nisu predviđena za parkiranje, kao što su pešačke staze, biciklističke staze ili na autobuskim stajalištima, povećana je sa 30.000 dinara na 50.000 dinara.
Za odgovorna lica u pravnim licima:
- Kazna za nesavestan parking povećana je sa 20.000 dinara na 30.000 dinara.
Za preduzetnike:
- Kazna za preduzetnike koji ne poštuju pravila parkiranja sada iznosi 40.000 dinara, umesto prethodnih 25.000 dinara.
Nadalje, propisana je obaveza za korisnike komunalne usluge upravljanja javnim parkiralištima da se jednom godišnje izjasne o kvalitetu pružene usluge putem upitnika koji će biti objavljen na zvaničnom internet portalu Grada Sremska Mitrovica. Ako rezultati izjašnjavanja pokažu nezadovoljstvo korisnika, gradska uprava pokrenuće postupak za preispitivanje kvaliteta usluga.
Ove izmene i dopune su deo nastojanja Grada Sremska Mitrovica da poboljša saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, smanji nesavesno ponašanje vozača i obezbedi bolje uslove za sve građane, a naročito za osobe sa invaliditetom.vica da poboljša saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, smanji nesavesno ponašanje vozača i obezbedi bolje uslove za sve građane, a naročito za osobe sa invaliditetom.
5 komentari
Parkinzi su radjeni samodoprinosom realno je da svi gradjani koji izvajaju novac , jer parking serviis nije ništa uložio dobije deo novca.
A šta za parkiranje na tuđu kapiju pa ga nema sat vremena?
Uz povecanje kazni povecavajui bezbednost vozila tako da u slucaju ostecenja vozila uz potvrdu o parkingu gradska vlast sanira ostecenje a u slucaju teze havarije gradska vlast daje zamensko vozilo.Uz obaveze idu i prava
Neka deo para od kazni usmere na uređenje neposredne okoline parkinga, više zelenila, lepše obeležavanje parking mesta. Ispred Parking servisa na trotoaru noge da polomiš. Radnici koji proveravaju parkiranje imaju previše svojih prijatelja kojima tolerišu ne plaćanje parkinga.
A da Vi napravite ili bar uredite neki parking u gradu, samo udri po ušima i đžepovima sirotinje, jer sigurno kaznu neće platiti neki mamin sin sa mercedesom ili neki buđža sa đžipom.