U okviru trećeg dana festivala LilaLo 2025, koji je proteklog vikenda okupio na hiljade posetilaca širom lozničkog kraja, u subotu 12. jula u Tršiću održano je neobično i atraktivno takmičenje pod nazivom „Brkovi po Vuku“. Manifestacija je osmišljena kao omaž tradicionalnom izgledu i duhu vremena velikog reformatora srpskog jezika, Vuka Stefanovića Karadžića.

Ovogodišnje takmičenje okupilo je učesnike iz različitih krajeva – od Podgorice, Beča, Stare Pazove, pa sve do Loznice, s ciljem da se izaberu najlepši i najautentičniji brkovi Srbije, ali i šire.
Pravo učešća imali su svi brkajlije bez brade, a pored brkova kao osnovnog kriterijuma, takmičari su morali da odaberu i recituju po jednu Vukovu izreku pred publikom.
Slavko Zečević iz Podgorice, koji je za festival saznao preko interneta, istakao je da u njegovoj porodici brkovi predstavljaju simbol časti i poštenja.
— Moj otac, đed, svi su nosili brkove. To je tradicija koja i danas ima posebno mesto u Crnoj Gori, rekao je Zečević.
Među takmičarima bio je i Dušan Stefanović iz sela Šurice, koji se našalio:
— Brkove imam od rođenja. Kad je deda polazio na onaj svet, ostavio mi je brkove i od tada ih ne skidam, ni ja ni moj brat.
Stručni žiri imao je težak zadatak da među brojnim kreativnim i duhovitim učesnicima odabere pobednika. Na kraju, titulu najbrka 2025. godine poneo je Stevan Vidović – Brica iz Golubinaca kod Stare Pazove.
Vidović ističe da brkove nosi od kada su počeli da rastu, podsećajući na Kralja Petra i Vojvodu Stepu, koji su takođe bili poznati po svom prepoznatljivom brku.
— Danas muškarci retko nose brkove i kape, a nekada je to bilo nezamislivo. Piše i u ukrštenim rečima: ukras muškog lica, tri slova — brk, rekao je Vidović kroz osmeh.

Takmičari koji su osvojili prva tri mesta nagrađeni su robnim i novčanim nagradama, a ceo događaj ispratila je brojna publika i mediji.
Direktorka Turističke organizacije grada Loznice, Aleksandra Purić, istakla je važnost ovakvih manifestacija.
— „Brkovi po Vuku“ su još jedan primer kako se kroz zabavne sadržaje može negovati poštovanje prema ličnostima i simbolima iz naše prošlosti, ali i animirati zajednica da se aktivno uključi u festival, rekla je Purić.
Festival LilaLo 2025 završen je u nedelju 13. jula, a takmičenje u Tršiću ostalo je upamćeno kao jedan od najveselijih i najposebnijih trenutaka ovogodišnjeg programa.