Poljoprivrednici zbog suše traže hitnu pomoć države

Od strane Ozon
0 komentari

Autor Beta

Udruženja poljoprivrednika u Srbiji naredna dva dana održaće zajedničke sastanke kako bi analizirali posledice ozbiljne suše koja je ugrozila ovogodišnji rod i definisali kakvu pomoć očekuju od države.

Prema rečima Gorana Filipovića, predsednika Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, situacija na terenu je alarmantna. „Poljoprivrednici su očajni i ne bi im bio problem da izađu na ulice ako država ništa ne preduzme“, poručio je Filipović.

Na sastanku koji će biti održan u jednom od gradova u Banatu učestvovaće i Udruženje poljoprivrednika Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Dolovački paori, Udruženje Banatska crnica, kao i udruženja iz Srbobrana, Čantavira, Aradca i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja.

Posledice suše ocenjuju se kao katastrofalne, posebno za domaćinstva koja žive od prodaje kukuruza, soje, suncokreta i šećerne repe. Mnogi proizvođači ove godine neće ostvariti nikakav prihod, a egzistencija im je ozbiljno ugrožena. Poljoprivrednici očekuju da država reaguje merama pomoći, poput otpisa poreza ili odlaganja otplate kredita.

Kako objašnjava Filipović, rane sorte kukuruza već su izgubljene, jer je kiša stigla prekasno i u nedovoljnoj količini. U nekim krajevima, kao što je Banat, palo je svega tri litra kiše po kvadratnom metru, dok je za zatvaranje pukotina u zemlji potrebno najmanje 150 litara.

Kukuruz koji je posejan u aprilu takođe neće imati dobar rod, jer biljka ima kratko razdoblje oprašivanja tokom kog ne sme biti visokih temperatura. U suprotnom, klipovi ostaju prazni. Kasnije sorte kukuruza, soja, suncokret i šećerna repa možda će imati koristi od eventualnih padavina, ali stanje će biti jasnije za nekoliko dana.

Pored trenutnog problema sa ratarskim kulturama, suša će direktno uticati i na stočarsku proizvodnju. Nedostatak hrane za stoku mogao bi da dovede do gašenja farmi, smanjenja broja grla, rasta cena mesa i mleka, pa čak i do povećanog uvoza hrane.

Poljoprivrednici poručuju da očekuju od Vlade i Ministarstva poljoprivrede hitnu reakciju i pomoć, kako bi sprečili još veće posledice po domaću proizvodnju i celokupnu ekonomiju.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar