Otvorena izložba „Zaštitna arheološka istraživanja u Sremu 2016-2023” u Muzeju Srema

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Muzej Srema u Sremskoj Mitrovici otvorena je izložba pod nazivom „Zaštitna arheološka istraživanja u Sremu 2016-2023”, koja ima za cilj da predstavi značajna arheološka istraživanja sprovedena u Sremu tokom poslednjih sedam godina. Izložba je pažljivo osmišljena kako bi bila pristupačna i stručnoj javnosti, ali i široj publici, te omogućila posetiocima da se upoznaju sa značajnim otkrićima i nalazima sa različitih lokaliteta u ovom području.

Posetioci će moći da uživaju u izložbi do novembra 2025. godine, gde će imati priliku da vide 579 pažljivo odabranih predmeta koji će po prvi put biti izloženi i prezentovani. Ovi predmeti, koji obuhvataju različite periode i kulture, predstavljaju rezultate dugotrajnih arheoloških iskopavanja, a njihova prezentacija donosi nova saznanja o bogatom kulturnom nasleđu Srema.

Izložba je podeljena u šest tematskih poglavlja, a prvo poglavlje posvećeno je Sirmijumu, antičkom gradu, sa novim podacima koji dopunjuju topografske informacije o ovom lokalitetu. Izložba takođe uključuje podatke sa prethodnih istraživanja, čime se postavlja temelje za buduće planove za istraživanje ovog važnog istorijskog centra.

Drugi deo izložbe bavi se lokalitetom „Zidine“ u Mačvanskoj Mitrovici, koji je deo šireg arheološkog kompleksa Sirmijuma, a koji je u poslednjim decenijama bio zanemaren. Treće poglavlje se fokusira na istraživanje lokaliteta „Gradina“ u Surduku, poznatog po značajnim otkrićima koja se povezuju sa projektom „Granica Rimskog carstva – dunavski Limes“.

Četvrto poglavlje izložbe prikazuje lokalitet Ograde u Višnjićevu, gde su otkriveni ostaci srednjovekovne crkve i nekropole. Ovi nalazi pružaju dragocene informacije o srednjovekovnoj crkvenoj arhitekturi, a peto poglavlje istražuje rezultate arheoloških iskopavanja na trasi gasovoda u Kupinovu, koja su obezbedila nove podatke o podgrađu srednjovekovnog utvrđenja Kupinik.

Poslednje poglavlje posvećeno je praistorijskim lokalitetima Ronđov vrtlog u Kuzminu i Budakovac u Irigu, koji su takođe bili deo obimnih zaštitnih istraživanja.

Izložba „Zaštitna arheološka istraživanja u Sremu 2016-2023” ne samo da omogućava bolju interpretaciju arheoloških nalaza, već i pruža značajan uvid u bogatstvo kulturnog nasleđa Srema. Kroz ovakve projekte, istraživači i arheolozi doprinosе očuvanju kulturnog pejzaža za buduće generacije, a rezultati istraživanja doprinose i daljim istraživanjima i zaštiti kulturnih dobara.

Zahvaljujući timovima stručnjaka i saradnji sa brojnim institucijama, kao i investitorima koji su omogućili sprovođenje istraživanja, izložba predstavlja važan korak ka dubljem razumevanju istorije ovog regiona. Posebnu zahvalnost organizatori izražavaju Ministarstvu kulture, Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu i svim drugim institucijama koje su podržale realizaciju ovog projekta.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar