Osvetnička pornografija uskoro krivično delo: Srbija pooštrava zakon

Od strane Ozon
0 komentari

Srbija će uskoro dobiti novo krivično delo – „osvetnička pornografija“, najavio je ministar pravde Nenad Vujić. Ova zakonska novina deo je šire reforme koja treba da odgovori na savremene oblike digitalnog nasilja i rastući broj slučajeva narušavanja privatnosti putem interneta.

Kako je objasnio ministar, osvetnička pornografija podrazumeva objavljivanje ili pretnju objavljivanjem privatnih, intimnih snimaka i fotografija – najčešće kao vid odmazde nakon prekida emotivnih veza – sa ciljem da se žrtva ponizi, osramoti ili uceni.

Zakoni nisu okamenjeni, oni moraju da prate društvene promene, nove oblike nasilja i kriminala. Osvetnička pornografija je postala masovna pojava i neophodno je da se dodatno reguliše, izjavio je Vujić za Tanjug.

Ova praksa, iako dosad formalno neprepoznata kao posebno krivično delo, bila je predmet brojnih javnih kritika i poziva stručnjaka, aktivista i poverenika za zaštitu ravnopravnosti, koji su isticali nedovoljnu reakciju nadležnih institucija.

Pojačana zaštita dece

Vujić je najavio i izmene u zakonima koji se odnose na maloletnike, posebno kada je reč o zaštiti dece – žrtava nasilja i vršnjačkog nasilja. Kako kaže, fokus će biti i na dodatnim merama prema roditeljima čija deca pokazuju poremećaje u ponašanju.

Biće ojačane mere vaspitnog nadzora i odgovornosti roditelja, uz reforme zakona o maloletničkom pravosuđu, istakao je ministar.

Jesen u znaku pravosudnih reformi

Osvetnička pornografija samo je deo šire pravosudne agende koju Ministarstvo pravde priprema za jesenje zasedanje Narodne skupštine. Na dnevnom redu biće izmene:

  • Krivičnog zakonika,
  • Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela,
  • Zakonika o krivičnom postupku,
  • Zakona o sprečavanju nasilja u porodici,
  • Zakona o izvršenju i obezbeđenju,
  • kao i paketa antikorupcijskih zakona koji se odnose na Agenciju za sprečavanje korupcije.

Takođe, planirano je i donošenje novog Zakona o Pravosudnoj akademiji, što bi, kako tvrdi Vujić, trebalo da doprinese efikasnijem i profesionalnijem radu pravosudnih organa.

Izvor Tanjug

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar