Kad umetnost ima ime i prezime: Zašto je važno pomoći Nini Rakić

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Nina Rakić, 24-godišnja dirigentkinja iz Sremske Mitrovice, svojim radom i talentom pokazuje da umetnost i dalje ima smisla, snagu i budućnost. Sada joj je potrebna naša pomoć – jer pred njom je šansa koju ne bi smela da propusti.

U vremenu kada mladi umetnici iz Srbije retko dobijaju šansu da zasijaju na svetskoj sceni, pojavi se neko čije zalaganje, talenat i istrajnost podsećaju koliko vredi ulagati u znanje, kulturu i ljude. Nina Rakić, 24-godišnja dirigentkinja iz Sremske Mitrovice, upravo je ta – devojka koja je bez kompromisa posvetila život muzici i zajednici, i kojoj sada svi mi možemo pomoći da napravi sledeći korak.

Završila je osnovne i master studije dirigovanja na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi maestra Bojana Suđića – sa prosekom 10,00. Dobitnica je Svetosavske republičke povelje za izuzetan doprinos umetnosti i zajednici. Osnovala je orkestar koji je između ostalog pratio Il Divo na sceni Štark Arene. Realizovala je projekte za promociju klasične muzike i inkluzije osoba sa invaliditetom.

A sada je primljena na postdiplomske studije na prestižnom University of Southampton u Velikoj Britaniji, jednom od 20 najboljih univerziteta u UK, gde će pohađati master program iz izvođačkih umetnosti. Dodatno, izabrana je kao asistent dirigenta univerzitetskog simfonijskog orkestra, što joj otvara vrata profesionalne prakse na svetskom nivou.

„Jedan od najvećih razloga zbog kojih sam odabrala dirigovanje jeste želja da kreiram zvuk zajedništva – da iz različitih instrumenata i ljudi stvaram harmoniju. Dirigovanje je mesto gde se emocija pretače u akciju, gde umetnost ima stvarni društveni smisao“, kaže Nina.

Ima veliku viziju: da srpsku muziku i savremene kompozitore predstavi britanskoj publici. Već je dogovorila izvođenje dela Stevana Hristića i simfonijske poeme Serbia britanskog autora, kojom se osvetljavaju savezničke veze iz Prvog svetskog rata. Kulturni dijalog, kaže, ne zna za granice – ali zna za prepreke.

Jer, uprkos svemu što je postigla, pred njom je sada najteži izazov – finansijski. Iako joj je univerzitet dodelio stipendiju Global Talent Scholarship u iznosu od 10.000 funti, za potpuno finansiranje potrebna su još 17.800 funti. Kao student izvan EU nema pravo na dodatne stipendije, a rok za uplatu depozita je 8. avgust 2025.

„Nisam verovala da ću morati da se borim ovako, ali želim da iskoristim ovu priliku – ne samo zbog sebe, već i zbog svih koji sanjaju isto. Mogu da budem most između dve kulture, ali ne mogu to sama“, iskrena je Nina.

Podršku joj je već pružila Princeza Jelisaveta Karađorđević i njena fondacija, ali za ostatak iznosa se obraća – svima nama. Svaka pomoć je dobrodošla: donacija, preporuka, kontakt sa fondacijom, pisanje o njenoj priči.

„Ne tražim luksuz, tražim šansu. Verujem da ono što ću naučiti tamo, mogu i moram da vratim svojoj zemlji – kroz kulturu, kroz znanje, kroz ljude. Ovo nije samo moj put – ovo je put svih mladih umetnika koji veruju da umetnost može da menja svet.“

Pored muzičkog uspeha – i posvećenost zajednici

Pored akademskog angažmana, Nina je posvećena i razvoju kulture u Srbiji, naročito njenoj decentralizaciji i pristupačnosti za osobe sa invaliditetom. Još 2022. osnovala je sopstveni orkestar, s kojim je realizovala niz uspešnih projekata uz podršku Ministarstva kultureMinistarstva za rad i lokalnih samouprava.

Orkestar je, između ostalog, bio prateći ansambl benda Il Divo u beogradskoj Štark Areni, a koncert povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici uveličala je prisustvom i prva dama Republike Srbije.

Kontakt: Nina Rakić tel./ 060 0 300 252 Kamerni orkestar „Sonore“  e-mail: nina.rakic022@gmail.com e-mail: sonorekamerniorkestar@gmail.com t.r. 340-0032343083-72 Erste bank

Nina Rakić

Osnovno i srednje muzičko obrazovanje
Muzička škola „Petar Krančević“, instrumentalni odsek – klavirski smer, klasa prof. mr Dušanke Gavrilović.

Visoko obrazovanje
Osnovne i master studije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, dirigentski odsek, klasa profesora Maestra Bojana Suđića (2024), sa prosekom 10,00.

Stipendije i nagrade

  • Stipendista Fonda za mlade talente Ministarstva sporta i omladine Republike Srbije
  • Stipendista Ministarstva prosvete Republike Srbije za izuzetno nadarene učenike
  • Dobitnik Svetosavske nagrade Ministarstva prosvete Republike Srbije za izuzetan doprinos akademskoj i široj zajednici kroz dugogodišnji umetnički rad, entuzijazam i posvećenost muzici

Kamerni orkestar „Sonore“
Osnivač 2022. godine, zajedno sa dirigentom Bojanom Kljajićem. Orkestar okuplja mlade profesionalce i studente završnih godina osnovnih, master i doktorskih studija Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Orkestar izvodi koncertne serije u Beogradu, Rumi i Sremskoj Mitrovici, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Grada Sremska Mitrovica.

Koncerti povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom održani su u Beogradu i Sremskoj Mitrovici (2022, 2023, 2024). Pokrovitelj koncertnih serija je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.

„Ono na čega smo svi u orkestru jako ponosni jeste to što organizujemo nastupe za osobe sa invaliditetom, unosimo radost u život ljudi, doprinosimo procesu inkluzije i uključujemo širu zajednicu u kulturne događaje.“

Saradnja sa eminentnim umetnicima

  • Prof. klavira dr umetnosti Maja Mihić
  • Prof. Sonja Radojković
  • Pijanista Stefan Đoković
  • Solo pevačica Nevena Đoković

Dodatne aktivnosti

  • Dirigovanje klasične muzike u popularnim aranžmanima, koncert sastava „IL Divo”, Arena, Beograd
  • Gostovanja u emisijama o umetnosti na Radio-televiziji Srbije i Radio Beogradu
  • Saradnja sa Segedinskim simfonijskim orkestrom u okviru dirigentskog takmičenja (2023)
  • Saradnja sa udruženjem MOTO, projekat Kreativne Evrope Opera „Past, Present, Perfect!”, priprema i izvođenje dve operske predstave za decu u Malom pozorištu „Duško Radović“ u Beogradu
  • Nastupi u inostranstvu, posebno saradnja sa britanskim dirigentom Matthew Lloyd-Wilson (Guildford Symphony Orchestra i Southampton University Symphony Orchestra), koja je doprinela izboru za asistenta na Southampton University Symphony Orchestra (sezona 2025/2026) i izboru za studenta na master programu Music Performance na visoko pozicioniranom Southampton University

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar