„Sremska Sigurna Kuća“: Tokom prošle godine utočište pronašlo 11 žena i 10 dece žrtava porodičnog nasilja

Od strane Ozon
0 komentar

Sremska Mitrovica – Tokom 2023. godine u Sigurnoj kući za žene i decu žrtve porodičnog nasilja u Sremskoj Mitrovici zbrinuto je 21 osoba.

Od 21 osobe koje su u Sigurnoj kući, bilo je 11 žena i desetoro dece.

U toku 2023. godine, Prihvatilište za žene i decu žrtve porodičnog nasilja „Sremska Sigurna Kuća“ pružilo je utočište ukupno 21 korisnica, od kojih je većina sa decom.

Prema poslednjim podacima, u kategoriji nezaposlenih je bilo 9 korisnica, od kojih je 4 imalo decu uzrasta do godinu dana. U kategoriji starih lica smeštena je 1 korisnica koja je ostvarila pravo na penziju.

Kada je reč o obrazovnom statusu korisnica, 2 korisnice imaju nepotpuno osnovno obrazovanje, 3 osnovno obrazovanje, 4 završenu srednju školu, 1 završenu višu školu, dok je 1 bila u trenutku zbrinjavanja u sistemu obrazovanja.

Tri korisnice tokom 2023. godine bile povratnice na smeštaj u Prihvatilištu.

Što se tiče geografske pripadnosti korisnika, 13 njih je sa teritorije Grada Sremska Mitrovica, dok preostalih 8 ima prebivalište van grada. Pored Sremske Mitrovice, korisnici su dolazili i iz drugih gradova i opština kao što su Šabac, Beograd, Niš i Raška. Takođe, među korisnicama je bila i strana državljanka – Argentinka.

Prosečan period boravka u Prihvatilištu za 2023. godinu iznosi oko tri meseca, što ukazuje na značajnu potrebu za ovakvim oblikom zaštite i podrške žrtvama porodičnog nasilja.

Više od 1800 usluga pruženo korisnicima „Sremske Sigurne Kuće“ tokom 2023. godine

Tokom protekle godine, Prihvatilište za žene i decu žrtve porodičnog nasilja „Sremska Sigurna Kuća“ pružilo je više od 1800 različitih usluga svojim korisnicima. Ove usluge su obuhvatale širok spektar podrške i pomoći, sa ciljem da se žrtvama olakša proces oporavka i reintegracije u društvo.

Među pruženim uslugama ističu se:

  • Intervencije u krizi
  • Individualni i grupni savetodavni razgovori sa fokusom na prevazilaženje traume zbog nasilja
  • Razvoj roditeljskih kompetencija
  • Posredovanje sa referentnim institucijama kao što su Centri za socijalni rad, policija, zdravstvene ustanove (u kontekstu zakazivanja pregleda i trebovanja medicinske terapije)
  • Saradnja sa RFZO filijalom Srem.Mitrovica
  • Komunikacija sa Nacionalnom službom za zapošljavanje
  • Saradnja sa Službom za besplatnu pravnu pomoć

Pored toga, organizovane su edukativne aktivnosti, kreativne radionice, podrška i pomoć pri različitim okupacionim aktivnostima.

Poseban akcenat stavljen je na decu smeštenu u Prihvatilištu. Za njih su organizovane brojne edukativne, kreativne i zabavne aktivnosti prilagođene uzrastu, s ciljem relaksacije i stimulacije njihovog razvoja.

Ove brojke i pružene usluge ukazuju na važnost i potrebu za institucijama kao što je „Sremska Sigurna Kuća“, koje pružaju neophodnu podršku i pomoć ženama i deci žrtvama porodičnog nasilja u teškim trenucima njihovih života.

Nasilje nad ženama predstavlja najčešći oblik kršenja ljudskih prava. Podaci pokazuju da je u svetu svaka treća žena bila izožena nekom obliku nasilja.

Možda Vam se svidi i