Srem Folk Fest: Otkrijte svet folklora na najvećem festivalu u regionu – Pogledajte ko sve učestvuje!

Od strane Ozon
0 komentar

Sremska Mitrovica – Mitrovački festival folklora, tokom svojih dvadeset godina postojanja, izrastao je u najveću i najposećeniju gradsku manifestaciju, postajući pravi brend grada. Ovaj revijalni festival simbol je zajedništva, različitosti, tolerancije i prijateljstva. Predstavlja simbiozu duha tradicije prošlih vremena i modernog doba. Slaveći lepotu i važnost očuvanja folklorne tradicije naroda, Srem Folk Fest i ove godine briše sve granice – i administrativne i geografske, uzdižući se iznad svega što razdvaja i udaljava ljude, stvarajući posebnu energiju.

Međunarodni festival folklora „Srem Folk Fest” ove godine će biti održan po 20. put od 11. do 14. avgusta na Žitnom trgu. Svake večeri, ljubitelji folklora imaće priliku da uživaju u nastupima ansambala iz 14 zemalja, uključujući Bugarsku, Boliviju, Bosnu i Hercegovinu, Gruziju, Kamerun, Mađarsku, Severnu Makedoniju, Meksiko, Peru, Rumuniju, Hrvatsku, Češku, Španiju i, naravno, Srbiju. Program počinje u 20:30, a defilei centralnim ulicama grada započinju sat vremena ranije.

Festival se održava pod pokroviteljstvom Grada Sremska Mitrovica i u organizaciji Centra za kulturu „Sirmijumart”. Ovaj festival predstavlja važan događaj za Sremsku Mitrovicu i Srbiju, jer ne samo da promoviše kulturnu raznolikost, već i doprinosi očuvanju i unapređenju folklorne tradicije. Svake godine, SremFolkFest privlači sve veći broj posetilaca, kako iz zemlje tako i iz inostranstva, stvarajući platformu za kulturnu razmenu i jačanje prijateljskih veza među narodima.

  • BALLET FOLKLÓRICO DE LA UNIVERSIDAD CATÓLICA BOLIVIANA “SAN PABLO” – La Paz, Bolivija 🇧🇴 Osnovan 1986. godine, ansambl „San Pablo” deluje u okviru Katoličkog univerziteta Bolivije. Ima šest igračkih grupa sa sadašnjim i bivšim studentima. Njihov cilj je da promovišu i zaštite bolivijski folklor, podižući svest o očuvanju identiteta.
  • Folklor iz Kameruna Nakon nekoliko godina, afrički folklor se vraća na Žitni trg, a po prvi put nastupa i folklor iz Kameruna. Osnovana 1970. godine, grupa broji više od 100 izvođača i bavi se umetnošću „Kamerunskog plesa”. Njihovi nastupi uključuju maske koje omogućavaju izvođačima da se transformišu u nešto drugo. Moderni pristup u performansima ima za cilj približavanje izvorne umetnosti globalnoj publici.

ANIP “VEZ” – Hamilton, Ontario, KANADA

Folklore Ensemble “VEZ” – Hamilton, Ontario, CANADA

Po prvi put, na Srem Folk Fest dolazi folklorni ansambl iz daleke Kanade. Reč je o omladini koja ne reprezentuje kanadski, nego srpski folklor, a Mitrovicu će posetiti u sklopu svoje turneje po Srbiji.

ANIP VEZ je osnovan 2020. godine u gradu Hamilton, Ontario – Kanada. U okviru njega aktivna su tri dečja ansambla, pripremna i izvođačka grupa. Skoro svi članovi rođeni su u Kanadi, ali pesmom i igrom čuvaju tradiciju i običaje Srba iz Srbije i bivše Jugoslavije, a tim i vezu sa Srbijom.

DO LUSCO Ó FUSCO – Guarda (Galicia), SPAIN🇪🇸

DO LUSCO Ó FUSCO – Guarda (Galicia), ŠPANIJA

Veoma zanimljiv folklorni ansambl koji izvodi tradicionalne plesove, ali bez strogog poštovanja pravila, spontano posmatrajući i imitirajući. Nose originalne nošnje regije kojoj pripadaju, a njihov ples prate gajde, bas, bubanj, daire, perkusije i „conchas“ – duvački instrument napravljen od školjki.

BALLET FOLKLÓRICO TLANECI DE VERACRUZ & ENSAMBLE NIMBE DE XALAPA – Veracruz, MEXIKO

Meksikanci nas uvek oduševe, pa smo sigurni da će tako biti i ove godine. Ansambl je osnovan 1990. godine i od tada aktivno učestvuje u širenju kulture, prikazujući publici bogatstvo meksičkog folklora. Homogena su i jaka grupa, sa savršeno kontrolisanim talentom i scenskim kvalitetom u svim aspektima.

Folklorni ansambl „BIHORUL“ – Veliki Varadin, RUMUNIJA 🇷🇴

FA „BIHORUL“ osnovan je 1966. godine u Velikom Varadinu (Oradea), u severozapadnom delu Rumunije. Osnovna delatnost ansambla je promocija i očuvanje tradicije i lepote rumunskog folklornog blaga koje prenose sa generacije na generaciju. Učestvovali su na festivalima folklora u brojnim evropskim gradovima, kao i na festivalima na afričkom, azijskom i američkom kontinentu. Svojim odličnim nastupima, Ansamblul Folcloric Bihorul pravi je ambasador tradicionalne rumunske kulture.

„ALFÖLD“ Folk Dance Ensemble – Csongrád, HUNGARY 🇭🇺

Alföld Néptáncegyüttes osnovan je 1974. godine i ove godine slave jubilej od 50 godina postojanja i rada, koji, kako sami kažu, obuhvata periode punog uspona i padova. Danas imaju više od 120 članova raspoređenih u različite starosne grupe, i izvode plesove iz svih delova Mađarske. Dobitnici su brojnih nagrada i priznanja, a svojim radom i nastupima doprinose očuvanju i popularizaciji mađarskog folklora.

Cultural Artistic Association „PERU MULTICOLOR“ – Lima, PERÚ

Njihovo učešće je dokaz da svi učesnici žele da se vrate u Sremsku Mitrovicu na festival folklora. Ova grupa je učestvovala na festivalu 2017. godine, a sada su poželeli da se ponovo vidimo. I mi ćemo ih dočekati raširenih ruku i rado ih ponovo ugostiti.

Ansambl Peru Multicolor Espectáculos je kulturna institucija koju je 1999. godine u Limi osnovao njen sadašnji direktor Hesus Ariola. Grupu čine mladi studenti i profesionalci čiji je glavni cilj istraživanje, rekonstrukcija i širenje tradicionalne peruanske umetnosti u svetu. Grupa ima 40 članova, koji dolaze iz različitih regiona Perua i koji su se transformisali u misionare svog tradicionalnog kulturnog nasleđa. Od 1999. godine, grupa je postala jedan od najboljih ambasadora tradicionalne peruanske kulture u svetu.

Folk Ensemble „ZAGREB-MARKOVAC“ – Zagreb, CROATIA

FA Zagreb-Markovac je jedan od najboljih amaterskih folklornih ansambala Grada Zagreba, osnovan 1945. godine spajanjem dva folklorna ansambla. Zahvaljujući tome, nastavljena je tradicija očuvanja bogate hrvatske folklorne baštine, pri čemu ansambl svoju snagu i kvalitet crpi iz velike ljubavi prema folkloru, plesu, pesmi i pravoj umetnosti pre svega. Danas ansambl broji preko 150 članova i dugi niz godina predstavlja hrvatsku folklornu umetnost na brojnim festivalima i gostovanjima širom sveta.

Folklore Group „TRAKIJSKA MLADOST“ – Kardzhali, BULGARIA

Folklorna grupa „Trakijska mladost“ osnovana je 2008. godine u gradu Kardzhali. Osnivač i koreograf grupe je vođa Georgi Boyadzhiev. Kroz ansambl je prošlo više od 150 dece.

Za 16 godina postojanja, ansambl se može pohvaliti sa nekoliko međunarodnih nastupa u Grčkoj, Severnoj Makedoniji, Francuskoj, Turskoj i Poljskoj, gde je uspešno predstavljao svoj region i Bugarsku.

Folk Ensemble „ORCE NIKOLOV“ – Skopje, NORTH MACEDONIA

Ensemble of folk dances and songs „Orce Nikolov“ iz Skoplja osnovan je 1945. godine s ciljem negovanja i prikazivanja običaja, narodne igre, pesme, muzike, instrumenata i narodne nošnje Makedonije i šire.

Od svog osnivanja do danas, ansambl „Orce Nikolov“ je postigao značajne rezultate i zavidne uspehe u oblasti folklora, što potvrđuje više od 400 domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja. Kao gost mnogih festivala širom sveta, ansambl je stekao veliki ugled i svetsku afirmaciju. Do danas je kroz ansambl prošlo više od 15.000 članova, koji su realizovali preko 6.800 koncerata u Severnoj Makedoniji i širom sveta.

Ensemble „IBERIONI“ – Mtskheti, GEORGIA

Ensemble „Iberioni“ iz Mtskhete osnovan je 2008. godine, a 2010. godine dobija status Koreografskog ansambla grada Mtskheta. Predvode ga dvojica solista gruzijskog nacionalnog baleta.

Od svog osnivanja, ansambl je učestvovao na brojnim takmičenjima i festivalima u Gruziji, Turskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Srbiji. Nositelji su brojnih nagrada i priznanja u svojoj zemlji, ali i u inostranstvu.

Cultural Artistic Association „SVETI SAVA“ – Zvornik, REPUBLIC OF SRPSKA, BiH

KUD „Sveti Sava“ osnovan je 2004. godine, kada je i naš festival, i dolazi nam iz bratskog grada Zvornika. Ove godine, ansambl slavi dve decenije uspešnog rada i postojanja.

Tokom 20 godina, kroz Društvo je prošlo više od 3.000 članova, a održaće više od 200 koncerata. Čuvajući kulturnu baštinu kroz izvorne pesme, igre i narodnu nošnju, članovi KUD „Sveti Sava“ brinu da očuvaju sve ono što su naši stari marljivo godina čuvali i negovali, živeli sa tim i rađali se.

KUD „Lira Folklor“ – Beograd, Srbija 🇷🇸

KUD „Lira Folklor“ osnovan je 1986. godine sa idejom da osnuje prvu školu folklora na prostorima bivše Jugoslavije. Stručnim radom uspeli su da upoznaju polaznike sa bogatom riznicom naše kulturne baštine, koja uključuje mnoštvo igara i pesama.

Danas, u okviru društva, rade Dečji i Omladinski ansambl sa raznolikim i kvalitetnim programom, a krajem 2010. godine osnovan je i ansambl veterana.

Mitrovački ansambli koji učeštvuju na Festivalu od samih početaka

Ukrajinsko Društvo „Kolomejka“ – Sremska Mitrovica, Srbija 🇺🇦

Mađarsko Kulturno-Umetničko Društvo „Srem“ – Sremska Mitrovica, Srbija 🇭🇺

Folklorni Ansambl Hrvatskog Kulturnog Centra „Srijem – Hrvatski Dom“ – Sremska Mitrovica, Srbija 🇭🇷

Domaćin svih 20 godina festivala!

Folklorni Ansambl „Branko Radičević“ – Sremska Mitrovica 🇷🇸

Osnovan 1965. godine, folklorni ansambl „Branko Radičević“ iz Sremske Mitrovice je tokom svoje duge istorije postao ključni deo kulturnog života grada. Od 1987. godine, umetnički rukovodilac ansambla je Dragan Đorđević. Danas ansambl deluje pri Centru za kulturu „Sirmiumart“, sa šest postava – četiri dečje postave, prvim ansamblom i ansamblom veterana, sa ukupnim brojem od oko 300 članova.

Repertoar ansambla obuhvata igre iz svih krajeva Srbije i delove narodnih običaja srpskog naroda, koreografski obrađene i prilagođene sceni. Izvorne narodne pesme, koje se izvode na tradicionalan način, čuvaju ženskih i muških pevačkih grupa. Ansambl prati narodni i tamburaški orkestar, koji je neizostavna muzička pratnja.

Kroz FA „Branko Radičević“ Sremska Mitrovica prošle su generacije vrhunskih igrača, a ansambl je brojao na hiljade članova. Pored koncerata u svom gradu, ansambl je učestvovao na brojnim smotrama i festivalima, od opštinskog do međunarodnog nivoa, i osvajao značajna priznanja. Osim odlikovanja za visok nivo izvođenja programa, ansambl je nosilac najvišeg gradskog priznanja „Novembarska nagrada“ koju je dobio 2000. godine.

Saradnja sa ansamblima iz regiona i sveta odlikuje se predstavljanjem dela narodne baštine svoje zemlje drugima i omogućavanjem upoznavanja sa narodnim blagom, tradicijom i kulturom drugih. To potvrđuje i činjenica da je ansambl već 18 godina učesnik i domaćin Međunarodnog festivala folklora „Srem Folk Fest“, gde su ugostili brojne folklorne ansamble i kulturno-umetnička društva.

Možda Vam se svidi i