Životni vek ili očekivano trajanje života novorođenih, važan je demografski indikator, a istraživanja u Srbiji prate kontinuirano snižavanje smrtnosti tokom poslednjih decenija.
Ljiljana Sekulić, rukovodilac Grupe za demografsku analizu i projekcije Republičkog zavoda za statistiku, ističe da bi se život produžio neophodan je čitav niz faktora. Najvažniji su način života, način ishrane, fizička aktivnost, kvalitet vazduha, kvalitet vode.
Prema njenim rečima, u Vojvodini je niži životni vek nego drugde u Srbiji, prenosi „Blic„.
– Faktori koji su uticali na kraći životni vek u Vojvodini uključuju ekološke aspekte, nezdrav način ishrane i fizičku neaktivnost. U Srbiji, u poređenju sa EU, životni vek je prosečno kraći za 4 godine, a faktori poput načina života, ekonomskog statusa, pristupa zdravstvenim ustanovama i visokih faktora rizika igraju ključnu ulogu. Očekivani životni vek muškaraca je trenutno 73,1, što je za 14 godina duže nego pre sedam decenija. Ženama je životni vek produžen za 17 godina u odnosu na polovinu prošlog veka i sada je 78,3 godine. Žene su uvek živele duže od muškaraca, a pad smrtnosti odojčadi doprineo je produžetku života u Srbiji. Ipak, obrazloženje za kraći životni vek muškaraca uključuje veću stopu smrtnosti kod muškaraca u svim starosnim grupama, nebrigu o zdravlju i loše navike – objasnila je Sekulić.
Istraživanja ukazuju da su u Srbiji najduži životni vek imali muškarci i žene u:
- Sevojnu
- Kniću
- Bajinoj Bašti
Najkraći životni vek imaju građani u opštinama:
- Novi Kneževac
- Sečanj
- Negotin
- Bač
- Malo Crniće
- Kovin
Izvor: Blic