Osvećena crkva u Ravnju, Nedimoviću odlikovanje

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Episkop Šabački Gospodin Lavrentije uz učešće više sveštenika i đakona Eparhije šabačke, a u prisustvu brojnih vernika i gostiju a obe strane Save danas je svečano osveštao novi Hrama Sv. cara Konstantina i carice Jelene u Ravnju.

Nakon samog čina osvećenja hrama, episkom Lavrentije uručio je Orden vladike Nikolaja, najviše odličje eparhija šabačke i valjevske, ministru poljoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislavu Nedimovću. Nedimović, koji je bio na mestu gradnačelnika Sremske Mitrovice kada je izgradnja počela hrama, ujedno je od Ravnjanaca dobio i tutulu počasnog građanina ovog mačvanskog sela. Kako je istakao predsednik Mesne zajednice Ravnje Radmilo Budečević, upravo je ministar jedan od najzaslužnijih što je selo nakon skoro 200 godine od svog osnivanja konačno dobilo prvi prvoslavni hram kakav i zaslužuje.

“Ravnje je istorijsko mesto, osnovano 1822. godine, kao najmlađe je selo u Mačvi. Za dve godine ćemo obeležiti puna dva veka postojanja. U ovom mestu odigrala se presudna bitka u Prvom srpskom ustanku u kojoj je Ravnjanac Zeka Buljubaša sa svojih 300 “Golaća” odigrao vrlo značajnu ulogu koja je nepravedno zapostavljena u našoj istoriji. On je spasao u ono vreme, despota Miloša Obrenovića i omogućio mu da napravi odstupnicu i da se povuče u poslednji čas. Mi Ravnjanci činimo sve, na svakom mestu, u svakoj prilici da tu nepravdu ispravimo i što se nas tiče sve u Ravnju je u znaku Zeke Buljubaše. Inače kada govorimo o trenutnom stanju u samom selu, Ravnje u poslednjih desetak godina ima zaista ubrzan razvoj i to prevashono zahvaljujući gospodinu Branislavu Nedimoviću, nekadašnjem gradonačelniku Sremske Mitrovice, a sadašnjem ministru sa kojim sarađujem jako dugo. On je ispunio svako obećanje koje je dao, a vezano za naše selo, tako da smo od jednog mesta koje je imalo ruiniran Dom kulture, a koje istovremeno nije imalo ni poštu, ambulantu, sa lošom infrastrukturom, sada je sa ovim hramom, ovom portom postalo, po mom mišljenju, jedna mala varošica i ja se dičim time”, rekao je predsednik saveta Mesne zajednice Ravnje Radmiolo Budečević.  

On dodaje da je svom selu na raspolaganju punih 48 godina i da je izuzetno srećan i zahvalan što je Ravnje konačno dobilo svoj hram.

Petar Samardžić direktor Agencije za ruralni razvoj Grada kaže da je veoma je zadovoljan izgradnjom hrama.

„Ove godine lokalna samouprava je dosta napora učinila u oblasti unapređenja ruralne infrastrukture. Rađeni su putevi, asfaltirane ulice, uređene su saobraćajnice, gradili su se parohijski domovi, kapele, crkve. Danas smo ovde u Ravnju koje je dobilo svoju svetinju posle toliko godina i koja će ostati budućim naraštajima, budućim pokolenjima da ovde, kako je vladika Lavrentije rekao, mogu da provode sve svoje dane, kada su srećni, kada su tužni, kada su žalosni. Lično sam veoma ponosan i zadovoljan što je ovo selo dobilo crkvu, selo odakle vodim poreklo, gde sam odrastao, gde sam se i krstio kada ovde nije bilo crkve“, rekao je Samardžić.

Nakon samog čina osvećenja u Domu kulture priređen je prigodan kulturno – umetnički program.

Mesto na kojem je izgrađen hram osveštao je Vladika Lavrentije 13. septembra 2015. godine, a sami radovi su počeli 18. aprila 2016. godine. Te godine su ozidani zidovi do venca, a u narednoj je dovršeno zidanje i izgrađena kupola sa kalotama. Iste godine u oktobru mesecu su osvećena zvona i krstovi. Postavljanje prozora i spoljašnje malterisanje je izvršeno 2018. godine, a zatim je dovršen zvonik i postavljeno zvono. Hram je izgrađen na placu koji je donirao profesor Tomislav Toma Pavlović, a zahvaljujući pre svega sredstvima Grada Sremska Mitrovica i drugim brojnim donatorima.

Ravnje će pored crkve od sada krasiti i prelepi murali sa istorijskom tematikom, pa su tako na jednom zidu ograde oko hrama prikazani vladari iz loze Nemanjića, zajedno sa Svetim Savom, a na drugom zidu je prikazan Boj na Ravnju.

Možda Vam se svidi i