Sremska Mitrovica – Sremska Mitrovica je danas imala čast da ugosti poznatu australijsku jazz pevačicu srpskog porekla Ursulu Yovich. Njen dolazak u Srbiju, odnosno u naš grad organizovala je Ambasada Australije u Beogradu, a razlog posete jeste upoznavanje Ursule sa svojim korenima, jer upravo njen otac vodi poreklo iz naših krajeva.

Zajedno sa Ursulom, Sremsku Mitrovicu je posetila i ambasadorka Australije, gđa Džulija Fini (Julia Feeney) koja je sa sremskomitrovačkim gradnoačelnikom, Branislavom Nedimovićem najavila rad na zajedničkom projektu na areheološkom nalazištu Glace.

Ursula je na prijemu koji je organizovan u sremskomitrovačkoj Gradskoj kući zajedno sa horom Muzičke škole „Petar Kranćević“ otpevala dve numere, a zatim i samostalno još dve od kojih je jedna bila i poznata srpska pesma Pukni zoro, sa čijim izvođenjem je oduševila sve prisutne.

IMG_0957

Pevačica koja je prvi put u poseti Srbiji došla je sa svojim ocem koji je u svoj rodni kraj došao nakon pune 42 godine godine provedene u Australiji, o Srbiji i Srbima ima samo pozitivne utiske.

„Moji utisci su divni, zaista uživam, ne mogu ni da opišem kako se osećam, ljudi su prijatni, darežljivi, gostoljubivi i svi žele da se osećam kao kod svoje kuće. Zaista je predivan osećaj i nadam se da ću se ponovo vratiti ovde“, rekla je Ursula.

IMG_0979

Ambasadorka Australije u Beogradu, gđa Džulija Fini po drugi put je u poseti Sremskoj Mitrovici, a današnju posetu je iskoristila da pored toga što će pružiti podršku Ursuli, sa gradonačelnikom Nedimovićem najavi zajednički projekat.

„Za Australijance sva arheološka nalazišta koja se nalaze na teritoriji Sremske Mitrovice su jako zanimljiva. Zahvalila bih se gradonačelniku na današnjem prijemu, ali i izrazila zahvalnost za budući arheološki projekat koji će se odvijati u Sremskoj Mitrovici zahvaljujući Sidnejskom univerzitetu. Uprkos tome što su Sremska Mitrovica i Australija geografski jako udajene mislim da će ovaj projekat doprineti da naše veze budu još bliže i naravno da bude veće razumevanje i prjateljstvo između studenata Sidnejskog i drugih univerziteta u Srbiji“, rekla je Fini.

Gradonačelnik Nedimović je na prijemu napomenuo da je kultura svakako nešto što može da spaja ljude iz Australije i Sremsku Mitrovicu i da je Ursula Jović klasičan primer toga.

IMG_0963

„Kako bi produbili vezu koja spaja naš grad i Australiju mi nameravamo da tokom sledeće godine razvijemo jedan jako važan arheološki projekat koji se tiče istraživanja dela Sirmijuma, kompleksa Glac koji, do sada nije bio u fokusu. Nadam se da će ljudi sa Sidnejskog univerziteta, sa našeg Areheološkog instituta i našeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica napraviti jednu dobru sinergiju kako bi smo od sledeće godine krenuli sa istraživanjem, a nadam se u narednim godinama i sa prikazivanjem stvari koje se tiču Sirmijuma i onih stvari koje se nalaze oko Sirmijuma koje do sada nisu bile u fokusu“, rekao je Nedimović.

Za kraj on je dodao da zbog velike geografske daljine u privrednom smislu Sremska Mitrovica i Australija teško da mogu da sarađuju, ali da u kulturi sigurno postoji bitna tačka vezivanja.

Foto: N. Grujičić

Možda Vam se svidi i