Sremska Mitrovica – Danas se obeležava Svetski dan autizma.
U Srbiji nema preciznih podataka koliko dece boluje od autizma, ali se pretpostavlja da sa tim razvojnim poremećajem u Srbiji živi oko 2.500 osoba.

Autizam se ispoljava kroz probleme u čulnom opažanju, govoru, mišljenju i razumevanju socijalnih situacija i javlja se kod šest od 1.000 osoba.

U Sremskoj Mitrovici postoji Opštinsko udruženje građana za pomoć osobama sa autizmom, koje broji 12 članova i čija je predsednca Saša Lazić, majka sedmogodišnjeg dečaka sa autizmom.

Kroz razgovor sa Sašom Lazić, saznali smo da na teritoriji grada Sremske Mitrovice postoji još najmanje 12 dece sa autizmom, čiji roditelji nisu uključeni u rad ovog Udruženja.

„Nažalost, mnogi roditelji teško prihvataju činjenicu da njihovo dete ima simptome autizma. To nije nije bolest, to je jedno stanje, i što se pre otkrije i prihvati, proces vaspitavanja deteta sa autizmom može biti bolji i detetove potrebe mogu biti prepoznate na vreme“, rekla je Saša Lazić.

Navodeći da je jako važna povezanost roditelja, porodice, prijatelja i obrazovnih ustanova koje dete pohađa, Lazić je rekla da se u Razvojnom savetovalištu u Sremskoj Mitrovici jednom mesečno održavaju radionice na temu „Psihološka podrška roditeljima“, kao i da se svake srede u ŠOSO „Radivoje Popović“ održavaju muzičke radionice.

Autizam je složen razvojni poremećaj, obično se javlja tokom prve tri godine života, četvorostruko je učestaliji kod dečaka nego kod devojčica.

Mnoge osobe sa autizmom ne govore ili o sebi govore u trećem licu – imenom, umesto u prvom licu ‘ja’, često se ne odazivaju na svoje ime i izbegavaju pogled prema ljudima.

Neke osobe sa autizmom ponekad mogu biti uznemirene i to uglavnom kada su u nepoznatom ili za njih neprijatnom okruženju.

Ponašanje autističnih osoba karakterišu i ograničeni i ponavljajući oblici ponašanja koji se manifestuju kroz ponavljanje istih pokreta, radnji, reči, interesovanja, težnji ka istovetnosti i otporu prema promenama.

Svetski dan autizma obeležava se 2. aprila, prema rezoluciji koju je donela Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine.

Možda Vam se svidi i