Sremska Mitrovica – Rešenjem Vlade Republike Srbije od 25. decembra 2013. godine za rezervnog snabdevača električnom energijom na otvorenom tržištu od 1. januara 2014. godine izabrano je Privredno društvo „EPS Snabdevanje“, deo sistema „Elektroprivrede Srbije“.
Vlada Srbije je donela ovo rešenje na osnovu rezultata javnog tendera za rezervnog snabdevača električnom energijom, a tender je sprovelo Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine.

U skladu sa Zakonom o energetici, pravo na rezervno snabdevanje na otvorenom tržištu ima kupac električne energije koji do 31. decembra 2013. godine nije izabrao snabdevača od koga će nastaviti kupovinu električne energije po tržišnim uslovima.
Svi oni dužni su da „EPS Snabdevanju“ podnesu zahtev za sklapanje ugovora o rezervnom snabdevanju, kako im ne bi bila obustavljena isporuka električne energije. Zahtev, uputstva i model ugovora o rezervnom snabdevanju mogu se preuzeti sa sajta www.eps-snabdevanje.rs.

Od 1. januara 2014. godine obavezu izlaska na otvoreno tržište imali su svi kupci na srednjem naponu, kao i kupci na naponu većem od 1 kV, kupci koji imaju više od 50 zaposlenih, kao i oni koji imaju godišnji prihod veći od 10 miliona evra u dinarskoj protivvrednosti.

Po Zakonu o energetici, rezervno snabdevanje može trajati najduže 60 dana. Ako u roku od 60 dana kupac ne zaključi ugovor o prodaji sa snabdevačem, operator sistema je dužan da mu obustavi isporuku električne energije.

Cena rezervnog snabdevanja je 59,90 evra u dinarskoj protivvrednosti po megavat-satu i veća je u odnosu na cenu komercijalnog snabdevanja po kojoj kupcima električnu energiju nudi „EPS Snabdevanje“. Iz EPS „Snabdevanja“ poručuju da je u interesu kupaca da, s obzirom na cenu i uslove rezervnog snabdevanja, što pre izaberu svog snabdevača električnom energijom.

Cena rezervnog snabdevanja je jedinstveni iznos koji obuhvata cenu električne energije i troškove balansiranja sistema. Pored cene rezervnog snabdevanja, po ugovoru o rezervnom snabdevanju, krajnji kupac je obavezan da plati i troškove pristupa sistemu, naknadu za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije i porez na dodatu vrednost (PDV).

Možda Vam se svidi i