Sremska Mitrovica – Novi Pravilnik za uvoz polovnih motornih vozila stupio je na snagu 19, aprila, a njime se predviđa da svi polovnjaci pre carinjenja i registracije prvo idu na ispitivanje.
Tek nakon ispitivanja se dobija uverenje o izvršenom ispitivanju koje će im dati Agencija za bezbednost saobraćaja.
Šta podrazumeva ispitivanje vozila?
Ispitivanje vozila podrazumeva proveru usklađenosti tehničkih karakteristika vozila iz saobraćajne dozvole sa podacima iz odgovarajućih baza tehničkih karakteristika vozila. Ispitivanje je zakonom definisano kao provera da li je vozilo saglasno propisima, njime se ne utvrđuje ni ispravost vozila, ni njegova pređena kilometraža, ni da li je vozilo havarisano ili ne, već se mahom čitav proces svodi na upoređivanje podataka iz dokumentacija.
Prema podacima sa sajta Agencije za bezbednost saobraćaja, uvoznici od sada na sve dosadašnje troškove moraju da plate još i administrativnu taksu od 280 dinara i taksu za izdavanje uverenja o ispitivanju vozila od 3.000 dinara. Naravno, mora se platiti i samo ispitivanje u nekoj od sertifikovanih organizacija, gde su ispitivanja automobila do sada koštala oko 5.600 dinara.
Ako se podaci iz saobraćajne dozvole ne slažu sa podacima iz baza tehničkih karakteristika vozila, uvoznici moraju da obezbede Potvrdu o saobraznosti (Certificate of Conformity – COC), koju mogu da dobiju od ovlašćenog predstavnika proizvođača uvezenog automobila.
Trenutno ima pet institucija ovlašćenih za ispitivanje upotrebljenih vozila, koje rade na 268 lokacija širom Srbije.