Sremska Mitrovica – Malo je onih koji se ovih dana vode poslovicom „Ispruži se koliko ti je dugačko ćebe“.Većina će o zaduženjima, plaćanju i generalno finansijama da se pozabavi sredinom januara, neki će to učiniti ranije, odmah nakon Božića, neki posle proslave Srpske Nove Godine, a oni koji slave Jovandan će to učiniti na samom kraju meseca.

Prema rečima naših sugrađana sve manje se svake godine izdvaja za proslavu novogodišnjih i božićnih praznika, kao i slava, ali i dalje su ta izdvajanja velika u odnosu na primanja.

Haljinu sam pozajmila, cipele kupila, a za rezervaciju u kafiću za doček Nove Godine sam morala da izdvojim 1500 dinara i to sam gledala da što jeftinije moguće prođem, jer ne mogu da sedim kod kuće, ali ne mogu ni da potrošim pola plate za jedno veče rekla nam je Natalija.

Starije generacije su se fokusirale prvenstveno na Božić, prema rečima Miroslava pored praseta koje je neizostavno u većini domova naročito seoskih, tako i mog, a za koje se ovih dana mora izdvojiti i do 300 dinara po kilogramu, mora se kupiti riba, piće, pa badnjak i sve one sitnice koje „ne vidimo“, a na koje nam ode čitavo bogatstvo, saberi-oduzmi, prazni džepovi.

Srpsku Novu Godinu ni ne planiram da slavim, jer koliko mi je za sada poznato radim i 13. i 14., pa neću biti ni u mogućnosti čak i ako bih bila u finansijski boljoj situaciji, iskreno nije mi ni do slavlja izjavila je Slavica.

Proslavio sam Svetog Nikolu onako kako to dolikuje, sa obilnom trpezom i puno gostiju, proslavio Novu Godinu, sada čekam Božić da prodje, pa da se hvatam posla i vratim pare koje sam pozajmio, što se mora nije teško sa osmehom nam je rekao Milovan.

Kratka i jasna bila je Jelena, najmanje se radi, a najviše troši, eto to je januar.

Možda Vam se svidi i