Sremska Mitrovica – Zamenik predsednika Vladinog Komiteta za saradnju sa Emiratima Mlađan Dinkić boravio je 13. novembra u Sremskoj Mitrovici.
Dinkić je na konferenciji za novinare u Sremskoj Mitrovici, istakao da se Mitrovica odlično pozicionirala na investicionoj mapi Srbije, međutim da bi i u budućnosti sačuvala tu poziciju neophodno je, da se nastavi sa politikom podsticaja kojom je država do sada pomagala priverdni razvoj lokalnih samouprava.
Prema njegovim rečima, besmisleno je ukidati instituciju SIEPA koja je neophodna za privlačenje velikih investitora.
„Gašenjem SIEPE šaljemo lošu poruku investitorima“, smatra Dinkić , „To se najbolje može videti na primeru Sremske Mitrovice“, gde je zahvaljujući odlukama lokalnih vlasti da besplatno dodele zemljište investitoru i dražave da pomogne otvaranje radnih mesta subvencijama u proteklim godinama posao dobilo više hiljada nezaposlenih.
Sredstva SIEPE u Mitrovici je do sada dobilo pet preduzeća, na te podsticaje računaju i neki drugi investitori sa kojima se trenutno pregovara. Dinkić je napomenuo i da Kuper Standard do sada nije podneo zahtev za podsicajna sredstva, pa se ne nalazi među investitorima koji do sada nisu dobili sredstva SIEPE.
Nedavno je gradonačelnik Sremske Mitrovice, Branislav Nedimović najavio saradnju sa italijsnkom firmom Labor Legno za proizvodnju i preradu drvenih podova i obloga, Mlađan Dinkić je potvrdio ovu informaciju na konferenciji za štampu ali izrazio i sumnju oko realizacije ako se ukine institucija SIEPA.
Ministar privrede Saša Radulović treba da prestane da unosi paniku među investitore, da im govori da neće u sledećoj godini biti podsticaja, jer inače neće biti ovakvih fabrika, smatra Dinkić. O
Dinkić je dodao da država nikada nije izgubila ni jedan jedini dinar koje je davala u podsticaje, jer su svi ugovori obezbeđeni bankarskim garancijama.
„Nikome se tu ne mogu poklanjati pare, jer banka preuzima rizik. Poreski obveznici, građani ne mogu biti oštećeni, naprotiv svaki evro uložen kroz podsticaje se vraća na više načina, jer najpre budu plaćeni radnici koji grade tu fabriku, pa onda i radnici koji se zaposle u fabrici. Tako se, kroz poreze i doprinose, za svaki uložen evro u budžet vraća sedam evra“, objasnio je Dinkić.
Ukidanje podsticaja bi bilo saumoubistvo u ekonomskom smislu, a Srbija bi se tako našla u neravnopravnom položaju u odnosu na susedne zemlje.
Lider Ujedinjenih regiona Srbije posetio je u Sremskoj Mitrovici i preduzeća „Termostandard“ i „Vreko“.