Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) odbio je predlog Ministarstva pravde za izmene Zakona o javnim beležnicima i regulisanja pitanja paušalnog oporezivanja i odlučio da štrajk advokata bude nastavljen.
Predsednik AKS Dragoljub Ðorđević rekao je na konferenciji za novinare da je nakon dugotrajnih razmatranja Upravni odbor AKS odlučio da odbije predlog resornog ministarstva, jer, kako je naveo, nije na korist građana, vladavine prava i zaštite ljudskih prava.
Prema njegovim rečima, advokatura je spremna da nastavi pregovore u cilju iznalaženja najboljeg rešenja.
Ponuda Ministarstva za advokate nije prihvatljiva jer su predložene izmene Zakona o javnom beležništvu i Zakona o prometu nepokretnosti i dalje „diskriminatorne u odnosu na advokaturu i nije otklonjeno ograničenje prava građana na samostalno zaljučivanje pravnih poslova“, navodi se u odgovoru AKS na predloge Ministarstva pravde, koji je predstavljen novinarima.
Ðorđević je podsetio da su advokati pre dvadesetak dana poslali Ministarstvu pravde predloge za izmene Zakona o javnom beležništvu i pratećeg seta zakona koji su za njih prihvatljivi, i da se nada da će ministarstvo ponovo proučiti te predloge, pošto se do sada o tome nije izjasnilo.
Prema stavu advokata, izmene u ponudi Ministarstva i dalje podrazumevaju da se ugovori o prometu nepokretnosti sačinjavaju u formi javnobeležničkog zapisa koje usključivo sastavlja javni beležnik, dok ugovor koji sačini građanin ili advokat ne proizvode pravno dejstvo, odnosno ništavi su.
Prema predlozima Ministarstva pravde, izmenama zakona, koje bi bile usvojene u Skupštini Srbije u roku od 14 dana, bila bi ukinuta ekskluzivnost javnih beležnika za sastavljanje ugovora o prometu nepokretnosti, kako je to sada propisano, već to mogli da čine i advokati, a notari bi vršili solemnizacaiju ugovora i overavali ga.
Predlog AKS, koji se odnosi na solemnizaciju, podrazumeva da sve privatne isprave mogu biti solemnizovane tako što bi javni beležnik sastavljao poseban javnobeležnički akt kojim se dodaje privatnoj ispravi i čini njen sastavni deo.
To znači da ugovor koji sačini građanin ili advokat ostaje u svojoj originalnoj formi, a javni beležnik u postupku solemnizacije ugovoru dodaje, odnosno sa njim povezuje, poseban akt kojim potvrđuje sadržinu privatne isprave.
Kada su u pitanju porezi, advokati traže da fiskalne obaveze za advokaturu u Srbiji ne budu veće od 10 odsto za celu 2014. godinu u odnosu na fiskalne obaveze koje su bile utvrđene za 2013. godinu.
Predlažu i da poreske obaveze advokata za 2015. godinu ostanu na nivou postignutog dogovora za 2014. godinu, s obzirom na reforme pravosuđa, preseljenja sudova i predmeta, obustave rada advokata, smanjenje plata i penzija i drugog.
Beogradski advokati štrajkuju od 10. septembra, a kolege iz cele Srbije pridružili su im se nedelju dana kasnije, 17. septembra.
Advokati traže regulisanje paušalnog oporezivanja i izmene zakona koji regulišu javno beležništvo.