Sremska Mitrovica – Povodom najavljivanja predstojećih aktivnosti u okviru projekta „Regionalna deponija Srem – Mačva“, podprojekta „Ekološki svesna Mitrovica“ danas je u sremskomitrovačkoj gradskoj kući održana konferencija za medije.

Na konferenciji su govorili Nikola Samardžić, koordinator podprojekta „Ekološki svesna Mitrovica“ iz SM Omladinskog centra, Dragica Živković i Marija Jandrić voditelji radionica u okviru podprojekta i Siniša Jukić, direktor ekonomske škole „9. maj“ iz Sremske Mitrovice.

Pre samog najavljivanja predstojećih aktivnosti za naredni period, Samardžić se osvrnuo na uspešno sprovedenu akciju uređenja divljeg smetlišta u ataru sela Drenovac.

„Regionalna deponija Srem – Mačva nalaziće se pored puta koji spaja Sremsku Mitrovicu i Šabac, sama destinacija deponije nametnula se ne samo zato što se nalazi pored pomenutog puta, već i iz razloga što je smetlište koje se tamo nalazilo predstavljalo ekološku pretnju ne samo po stanovništvo , već i po sve one koji prolaze tim putem. Mi smo zajedničkim snagama, sa našim partnerima iz udruženja građana Ekos iz Šapca sproveli akciju čišćenj divljeg smetlištaa, uklonili pet ambalažu i sav preostali otpad sa ove deponije i pripremili ga za dalji transport. Time je učinjen prvi korak, nastavak uređenja deponije na lokaciji na kojoj se nalazilo divlje smetlište je na gradskim upravama ova dva grada i njihovim javnim komunalnim preduzećima“, rekao je Samardžić.

O radionicama koje su ovom prilikom najavljene nešto više je rekla Dragica Živković, voditelj radionica. „U narednom periodu biće organizovane radionice u tri srednje škole u Sremskoj Mitrovici i to u srednjoj ekonomskoj školi „9. maj“, „Prehrambeno – šumarskoj i hemijskoj školi“, kao i u Mitrovačkoj gimnaziji.

„Ukupan broj radionica koje će se u okviru ovog podprojekta organizovati jeste 12, po 4 u svakoj školi, tačnije po jedna u svakoj generaciji. Ukupno oko 240 učenika će imati priliku da prisustvuje i učestvuje u ovim interaktivnim radionicama koje imaju za cilj da se podigne sama ekološka svest učenika, da se učenici malo više upoznaju sa terminima reciklaže, separacije otpada, upravljanjem otpada i slično. Kroz diskusiju sa učenicima na ovim radionicama ćemo razvijati njihova mišljenja i ideje. Nakon teorijskog dela, učenici će posetiti Regionalnu deponiju Srem – Mačva i kroz praksu da se upoznaju sa onim o čemu se tokom na radionicama govorilo“, rekla je Živković.

Siniša Jukić, direktor ekonomske škole „9. maj“, izrazio je zadovoljstvo što je upravo ta škola jedan od učesnika u ovom podprojektu i dodao da kroz razne projekta u kojim je prethodnih godina učestvovala ta škola i kroz rad školske ekološke sekcije ekološka svest njihovih učenika je svakim danom sve veća.

Na samom kraju konferencije predstavljen je i promotivni materijal koji je štampad za potrebe ovog podprojekta.

U okviru programa „EU Exchange 4“, koji podržava Evropska unija, a sprovodi Stalna konferencija gradova i opština, gradovi Sremska Mitrovica i Šabac, realizuju projekat „Regionalna deponija Srem – Mačva“, čija je ukupna vrednost 154.593,60 evra, 10 odsto vrednosti investicije obezbeđuje grad Sremska Mitrovica, dok je ostatak obezbeđen iz budžeta Evropske unije.

Možda Vam se svidi i