Održan Festival poezije mladih pesnika „Mašta i snovi”

Sremska Mitrovica – Osmi Međunarodni festival poezije mladih pesnika „Mašta i snovi” održan je sinoć u Art klubu „Sirmiumarta”. Tim povodom, organizovan je program na kom su mladim pesnicima svečano uručene nagrade i pohvale.

Nagrade „Sunčani sat” uručene su odraslim pojedincima za delo i podsticaj literarnog stvaralaštva mladih, a uručena su i priznanja za škole, radionice i pojedince za doprinos Festivalu.

Na Pesnički konkurs 2018. godine pristiglo je ukupno 1029 pesama.

Žiri Festivala pregledao je sve pesme i izdvojio 778 regularnih radova (pesama) mladih autora iz sledećih zemalja: Ruska Federacija, Mađarska, Republika Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Francuska, Švajcarska, Republika Grčka, Republika Hrvatska, Savezna Republika Nemačka, Bosna i Hercegovina (Federacija Bosna i Hercegovina i Republika Srpska) i Republika Srbija.

Nagrade za najlepšu ljubavnu pesmu:
Valentina Mališević, JAVI, ZVEZDO, TATI, IV razred, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj”, Sremska Mitrovica i Anastasija Antić, BOJE, IV razred, Trgovinsko ugostiteljska škola, Leskovac.

Nagrada za rodoljubivu pesmu:
Konstantina Vaidi, SRBIJA – MOJA OTADŽBINA, III razred, Dopunska škola na srpskom jeziku „Sveti Sava”, Solun, Republika Grčka.

Nagrada za najhumaniju pesmu:
Kemal Kalač, ŽELIO BIH…, VII razred, OŠ „Mustafa Pećanin”, Rožaje, Crna Gora.

Nagrada za najslikovitiju pesmu:
Pandora Maneva, BULKI KRAJ ŠINITE, IX razred, OU „Nikola Karev”, Kočani, Republika Makedonija.

Kategorija mlađi uzrast (osnovna škola, od I do IV razreda):
Prva nagrada – Jana Budošan, MAČAK I GITARA, IV razred, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj”, Sremska Mitrovica.

Kategorija srednji uzrast (osnovna škola, od V do IX razreda):
Prva nagrada – Slobodanka Ognjenović, ŽIVOT JE, VIII razred, OŠ „Janko Veselinović”, Crna Bara.

Kategorija stariji uzrast (srednja škola, od I do IV razreda):
Prva nagrada – Andrej Jakovljević, SAN, IV razred, Matematička gimnazija, Beograd.

Dobitnici nagrada „Sunčani sat“ za književno delo i podsticaj literarnog stvaralaštva mladih
Viktor B. Šećerovski (Beograd), Kiro Gerasimov (Kočani, Republika Makedonija), Zlatomir Jovanović (Obrenovac)

Nagrada „Sunčani sat” stranom piscu:
– Jurij A. Bukovski (Sankt Peterburg, Ruska Federacija)

Priznanja za škole, radionice i pojedince za doprinos VIII Međunarodnom festivalu poezije mladih pesnika „Mašta i snovi“:
• OŠ „Nikola Tesla” (Beograd)
• Literarna radionica „Postaću pisac”, Biblioteka „Gligorije Vozarović” (Sremska Mitrovica)
• OU „Nikola Karev” (Kočani, Republika Makedonija)
• Katalin Benak (Hodmezevašarhelj, Mađarska)

U muzičkom delu programa nastupili su Sara Nikolić (flauta) i Ognjen Nikolajević (gitara). Program je vodio Aleksandar Krstajić.

U programu su učestvovali mladi pesnici iz osnovnih i srednjih škola iz Leskovca, Bora, Subotice, Beograda, Kuzmina, Novog Pazara…

Centar za kulturu „Sirmiumart”, zahvaljuje na trudu i učešću na ovogodišnjem Pesničkom konkursu svim autorima i prevodiocima pesama, ustanovama, radionicama i pojedincima za doprinos stvaralaštvu mladih i ovom Festivalu.

Za podršku i dodelu nagrada, zahvalnost upućuje i Gradu Sremska Mitrovica – Upravi za obrazovanje, kulturu i sport, Turističkoj agenciji „Uno Travel”, Književnoj zajednici Sremska Mitrovica, Edukativnom centru Kardaš Art i Rotarakt klubu Sremska Mitrovica.

Centar za kulturu „Sirmiumart“

Pročitajte još